Szkoła improwizacji po radomsku

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 11:00
Czterodniowe warsztaty muzyczne z udziałem uczennic i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu zaowocowały płytą „Radomska Szkoła Improwizacji”.
Audio
  • Radomska Szkoła Improwizacji na płycie (Poranek Dwójki)
Radomska Szkoła Improwizacji na płycie.
Radomska Szkoła Improwizacji na płycie.Foto: mat. pras.

Podczas zajęć młodzi muzykanci poszerzyli swoje muzyczne horyzonty, poznając powiślaki – ludowe melodie taneczne, charakterystyczne między innymi dla regionu radomskiego. Przewodnikami po świecie tradycji była Olga Kozieł, Sébastien Beliah, Zdzisław Kwapiński i Barbara Michalec.

Pani Barbara Michalec, akordeonistka, zastanawiała się jak potoczy się dalsze muzyczne życie uczestników radomskich warsztatów, a potoczyło się wspaniale. Jeden z młodych klarnecistów dołączył do kapeli Zdzisława Kwapińskiego, a do naszych rąk trafiła niedawno wydana płyta „Radomska Szkoła Improwizacji”, ukoronowanie kilkudniowej pracy młodzieży nad ludowym repertuarem. Barbara Michalec i Zdzisław Kwapiński towarzyszyli Oldze Kozieł i Sébastienowi Beliah w prowadzeniu warsztatów zorganizowanych przez Piotra Baczewskiego z fundacji Muzyka Zakorzeniona i Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. A na płycie „Radomska Szkoła Improwizacji” znajdziemy nie tylko tradycyjne powiślaki, ale też utwory improwizowane, przygotowane przez uczniów wraz z zespołem Lumpeks, zdobywcą Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja w 2019 roku. Radomskie warsztaty dotyczyły bowiem zarówno tradycji, jak i improwizacji na ludowe tematy.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 11.02.2023

Godzina emisji: 9.10