„Cztery domy słońca”, czas rozśpiewanych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 10:00
To czas rozśpiewanych dzieci! W zeszłym tygodniu radiowe studio S4 odwiedzili Kaja i Janusz Prusinowscy z przyjaciółmi: dorosłymi i młodymi muzykami i śpiewakami. Nagrali pierwszą część albumu „Cztery domy słońca”, który ma być muzycznym pretekstem do wspólnej radości i śpiewu.
Audio
  • "Cztery domy słońca" z Kają i Januszem Prusinowskimi (Dwójka/Poranek Dwójki)
Muzyczna ekipa nagrywająca album Cztery domu słonca
Muzyczna ekipa nagrywająca album "Cztery domu słonca" Foto: Stanisław Leszczyński

Po wspaniale przyjętych płytach „Kołysała Mama Smoka” i „Gdzie się podział Kusy Janek?”, na których wychowało się już całe pokolenie młodych słuchaczy, czas na kolejne spotkanie z Muzycznym Teatrem Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowskich. „Cztery Domy Słońca. Wiosna. Lato. Jesień. Zima” to zaproszenie do intensywnej i barwnej podróży. W ramach czteropłytowego cyklu artyści opowiedzą o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii. Towarzyszyć słuchaczom będzie bogactwo polskiej tradycji muzycznej, tańce, zabawy a także – nie tylko ludowa – poezja i poetyka.

Poznaliśmy kulisy powstawania nowych nagrań radiowej serii „Źródełko”. Tym razem do kultowego studia S4 weszli Kaja i Janusz Prusinowscy wraz z całą gromadą przyjaciół – nie tylko doświadczonych śpiewaków i instrumentalistów, ale przede wszystkim początkujących, najmłodszych muzykantów. W ramach cyklu płyt „Cztery Domy Słońca” artyści podjęli się opowiedzenia o zmieniających się porach roku poprzez pieśni i melodie, począwszy od zimowego kolędowania.

- To będzie osobista podróż do naszych wspomnień. A zarazem podróż do olbrzymiego dziedzictwa muzyki, która towarzyszyła ludziom w rocznym cyklu przemian przyrodniczych – wspomina Piotr Piszczatowski.

- „Cztery Domy Słońca” to będzie podróż ze słoneczkiem i z wielką liczbą gości – uzupełnia Kaja Prusinowska.

Artyści zaczynają od nagrań kolęd – w chwilę po ustaniu okresu kolędniczego, kiedy wszyscy jeszcze są z zimowymi melodiami na świeżo. Następnie pojawi się kolędowanie wiosenne.

Janusz Prusinowski w studiu S4 nagrywa płytę "Cztery domy słońca" Janusz Prusinowski w studiu S4 nagrywa płytę "Cztery domy słońca"

- Wiemy, z zapisków i opowieści, że była to w dużej mierze muzyka ludzi młodych. Muzykanci to byli ludzie młodzi! My mamy specyficzną perspektywę, bo przyjaźnimy się z muzykantami, którzy mają 60-80 lat. A przecież największa erupcja energetyczna na wsi była związana z młodością. Nasze dzieciaki pasują tu jak ulał! – mówi Piotr Piszczatowski.

Poza doświadczonymi, dorosłymi muzykami, na płycie udziela się 11 młodych artystów. Gros dzieci ma za sobą prawdziwe kolędowanie po domach i wspólne granie. Cieszą się, że mogą razem śpiewać, bawić się i… że dzięki nagraniom nie musieli iść do szkoły.

Cykl „Cztery domy słońca” ma zachęcać całe rodziny do wspólnego śpiewu, radości. Bo, jak podkreśla Janusz Prusinowski, to znów czas rozśpiewanych dzieci!

Producentem albumu jest Biuro "Niepodległa".

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał: Patrycja Zisch

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 9.15