Śladami Żydów w Kazimierzu Dolnym na Pardes Festival

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 11:00
Spotkania z Kulturą Żydowską to zaproszenie do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz traktem znaczonym opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu polskich Żydów, o wielowiekowym sąsiedztwie chrześcijan i żydów. 
Audio
  • Aleksandra Markiewicz o Pardes Festival (Poranek Dwójki)
Tegoroczny Pardes Festival odbywa się w dniach 6-10 września
Tegoroczny Pardes Festival odbywa się w dniach 6-10 wrześniaFoto: mat.pras.

Podczas Festiwalu Pardes powracamy do mitycznego sztetla, poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek dawnej Polski. Odkrywamy duchowe i materialne dziedzictwo żydowskie, przywracamy zapomniane, czy wręcz wymazane z pamięci krajobrazy kulturowe Lubelszczyzny, Polski i Europy.

Interdyscyplinarne spotkania festiwalowe odbywają się – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego – w wielu lokalizacjach Lubelszczyzny.

Do tego w audycji:

  • 7:20 - cotygodniowe EtnoNewsy
  • 7:50 - zapowiedź Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, pikniki i projekcje filmowe – w sumie ponad 40 wydarzeń znajdzie się w programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który trwać będzie pomiędzy 8 a 17 września. Tegoroczna – 22. odsłona festiwalu organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, odbędzie się pod hasłem „Tożsamość”. O jej aspektach w codzienności Łodzian opowiadała Kamila Majchrzycka-Szymańska – główna koordynatorka wydarzenia.

    Posłuchaj
    06:11 PR2 2023_09_02-07-44-48 lodz czterech kultur.mp3 Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi
     


  • 8:20 - W zeszłym tygodniu zawitaliśmy do Zakopanego, gdzie odbywał się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie obejmowało nie tylko koncerty konkursowe. Uczestnicy Festiwalu mogli poznać Zakopane od strony sztuki - malarstwa, rzeźby, rzemiosła – ponieważ najlepsze muzea i galerię otworzyły przed nimi swoje podwoje. Wybierzmy się zatem z Moniką Gigier na jedną z wystaw. To UrbaMistyka. Zorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie ekspozycja, która uczy, jak patrzeć na Zakopane okiem czułego i świadomego turysty. Ekspozycja w dwóch uzupełniających się częściach dostępna jest w Galerii Hasiora i Willi Oksza. Możemy podziwiać ją do 5 listopada bieżącego roku.
    Posłuchaj
    06:15 PR2 2023_09_02-08-15-30 urbamimstyka.mp3 Zaproszenie na wystawę "UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem"
     


    Wystawa: Urbamistyka. Sztuka w Zakopanem, w Willi Oksza Wystawa: Urbamistyka. Sztuka w Zakopanem, w Willi Oksza
  • 8:35 - Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej, o którym porozmawialiśmy z Katarzyną Sławińską
    Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej to czas uroczystego i radosnego dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej to czas uroczystego i radosnego dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych


    Posłuchaj
    05:57 PR2 2023_09_02-08-35-23 swieto plonow.mp3 Katarzyna Sławińska zaprasza na Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej
     
  • 8:50 - w cyklu "Pod gołym niebem" odwiedzamy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Przed II wojną światową Podkarpacie było barwnym tyglem zamieszkałym przez Polaków, Rusinów czy Żydów. Ich dawne życie ukazane jest w jednym z największych w Polsce skansenów - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To właśnie tu mamy także okazję przyjrzeć się grupom etnograficznym takim jak Zamieszańcy, Łemkowie czy Bojkowie. Tej ostatniej poświęcimy dzisiejszą wizytę  w skansenie.
    Posłuchaj
    09:08 PR2 2023_09_02-08-46-10 sanok.mp3 Pod gołym niebem: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
     

    7-9 września 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się II Festiwal Międzykulturowy „Współistnienie” 7-9 września 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się II Festiwal Międzykulturowy „Współistnienie”


  • 9:10 - Już w dniach 7-9 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zabrzmią wyjątkowe dźwięki, instrumenty, głosy - na trzy dni opanują ją artyści - uczestnicy II Międzykulturowego Festiwalu "Współistnienie". Jego organizatorem jest Milo Kurtis, wybitny multiinstrumentalista greckiego pochodzenia

    - Festiwal przekłada się na harmonię między ludźmi. Ten festiwal opiera się na współistnieniu różnych tradycji kulturowych - mówił w rozmowie z Anną Depczyńską Milo Kurtis. Koncerty festiwalu odbywać się będą w Świątyni Opatrzności Bożej. - Uwielbiam grać w świątyniach, powoduje to, że muzycy inaczej podchodzą, wszystko jedno, czy się jest ateistą, czy wierzącym, jest u wszystkich muzyków takie poczucie, że się jest ktoś jeszcze oprócz publiczności, kto słucha. 

     
    Posłuchaj
    08:19 02.09-MILO z muzą.mp3 Milo Kurtis zaprasza na II Międzykulturowy Festiwal "Współistnienie"
     

    PROGRAM FESTIWALU

    7 września, godz. 19.00 – Koncert prof. dr hab. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu „Amber&Silk project”
    8 września, godz. 19.00 – Koncert solowy Józefa Skrzeka
    9 września, godz. 19.00 – Koncert MILO Ensemble

  • W naszej płytowej zabawie do zdobycia będzie debiutancka płyta składu Hajda Banda / Гайда Банда.

PLAYLISTA

  1. Edward Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, II. Lento – Allegro molto, wyk. Jacqueline du Pré (wiolonczela), London Symphony Orchestra, Sir John Barbirolli (dyr.)
  2. Hajda Banda / Гайда Банда Tango od S. V. Malenczyka
  3. Gabriel Fauré Barcarolle As-dur op. 44 nr 4, wyk. Marc-André Hamelin (fortepian)
  4. Bitchin’ Bajas Outer Spaceways Incorporated
  5. Sven-David Sandström Let Him Kiss Me, wyk. State Choir Latvija, Māris Sirmais (dyr.)
  6. Agustín Barrios Mangoré Danza paraguaya, wyk. Georg Gulyás (gitara)
  7. Sun Ra & His Intergalactic Research Arkestra Island in the Sun
  8. Chen Gang & He Zhanhao, Butterfly Lovers Violin Concerto cz II i III
  9. Joshua Bell (viol), Singapore Chinese Orchestra
  10. Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy h-moll RV 580, I. Allegro, aranż. na cztery mandoliny, smyczki i basso continuo, wyk. Avi Avital (mandolina), Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini (dyr.)
  11. Andrea Laszlo De Simone I nostri giorni
  12. Jan Sebastian Bach Suita wiolonczelowa nr 1 G-dur BWV 1007, IV. Sarabande, wyk. Anner Bylsma (wiolonczela)
  13. Hajda Banda / Гайда Банда Oberek od S. Rosy
  14. Fryderyk Chopin Preludium As-dur op. 28 nr 17, wyk. Ivo Pogorelich
  15. Matthieu Saglio Madiba
  16. Resavoir Plantasy
  17. Hajda Banda / Гайда Банда Jabłoczko
  18. Esbjörn Svensson Trio The Well-Wisher
  19. Paulihno Nogueira / Luiz Gonzaga Bachianinha No. 2 / Araponga, aranż. na gitarę Sérgio Assad, wyk. Plínio Fernandes (gitara)
  20. Antonín Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, III. Finale. Allegro moderato, wyk. Pierre Fournier (wiolonczela), Berliner Philharmoniker, George Szell

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 2.09.2023

Godzina emisji: 9.35