Festiwal Poezji Silesius. "Sukces nie do końca pasuje do poezji"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 17:32
"Sukces" to hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Emilia Konwerska zdradziła w "Poranku Dwójki" skąd wziął się pomysł na takie hasło oraz co młodzi poeci mogą znaleźć dla siebie podczas wrocławskiego festiwalu.
Festiwal Silesius potrwa do 19 maja
Festiwal Silesius potrwa do 19 majaFoto: facebook.com/NagrodaSilesius
  • 9. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbywa się od 13 do 19 maja.
  • Wśród wielu wydarzeń młodzi twórcy mogą wziąć udział m.in. w Turnieju im. Rafała Wojczaka.
  • Podczas wydarzenia można także omówić swoją twórczość z doświadczonymi poetami.

Do niedzieli 19 maja trwa Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. To już dziewiąta edycja tego wydarzenia. W ramach festiwalu można spotkać się nie tylko z poezją z najwyższej półki, ale również popracować nad własnym warsztatem.

Sukces i poezja

Emilia Konwerska powiedziała w "Poranku Dwójki", że hasło tegorocznego festiwalu - Sukces, niekoniecznie musi mieć duże wspólnego z poezją. - Pomysł wziął się stąd, że słowo „sukces” nie do końca pasuje do poezji (…) Można być docenionym przez środowisko poetyckie, ale słabo się sprzedającym. Można poświęcić dużo czasu na rozmowy o sukcesie w kontekście poezji - powiedziała.

2024 rok to m.in. rok Czesława Miłosza. Noblista jest niewątpliwie jedną z osób, o których można powiedzieć, że odniósł sukces. - Czesław Miłosz jest jednym z bohaterów tegorocznego Silesiusa. Będziemy mieli rozmowy nt. sukcesu w jego kontekście. Będziemy czytali również jego poezję przez współczesnych poetów. Tekst oderwany od autora często zyskuje nowe wymiary czytany przez kogoś innego - powiedziała Emilia Konwerska.

Turniej i Dyżur Poetycki

Festiwal Poezji to także szansa dla młodych twórców. Jednym z takich wydarzeń w ramach festiwalu jest turniej poetycki. - Turniej im. Rafała Wojaczka cieszy się długą tradycją we Wrocławiu. Klub Proza jest wypełniony do granic możliwości osobami, które chcą wystąpić w turnieju - zdradziła Emilia Konwerska.

Kolejnym wydarzeniem dla młodych poetów jest możliwość zasięgnięcia rady od doświadczonych poetów. - Dyżur Poetycki wziął się z tego, że zdaliśmy sobie sprawę, że młode osoby piszące nie mają z kim i gdzie skonfrontować tego, co piszą. Mają dużo pytań dotyczących różnych sfer a nie mają komu ich zadać. Wymyśleliśmy, że fajnym sposobem będzie możliwość spotkania z poetami - zachęciła poetka z Domu Literackiego we Wrocławiu.

Czytaj też:

Posłuchaj
14:26 PR2 2024_05_14-09-30-57.mp3 Emilia Konwerska o festiwalu poetyckim (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Emilia Konwerska (poeta i krytyk literacki z Wrocławskiego Domu Literatury)

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 9.30

dz