Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>
Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony FESTA są "Magiczne opowieści" - to doskonałe określenie tego, co każdego roku dzieje się w przestrzeni Gdańska, kiedy teatr wychodzi na ulice. Wielkoformatowe widowiska, kameralne spektakle w zaskakujących lokalizacjach, aktorzy na tle miejskiej architektury i wśród zieleni - wszystko to tworzy wyjątkową atmosferę święta, które łączy rozrywkę z refleksją. W tym roku FETA powraca nie tylko do Parku Reagana, ale i do śródmieścia Gdańska, by znów opowiedzieć historie, które poruszą, rozbawią i oczarują.
Czytaj też:
Festiwal FETA - święto magicznych opowieści
Koncepcja "Magicznych opowieści" to efekt otwartego naboru na kuratorski pomysł, ogłoszonego przez organizatorów festiwalu, czyli Gdański Archipelag Kultury. Twórcy wydarzenia poszukiwali sposobu na świeże spojrzenie i większą otwartość programową. - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy festiwal trochę odświeżyć albo zaprosić kogoś, żeby spojrzał na niego świeżym okiem. A ponieważ jesteśmy instytucją publiczną, stwierdziliśmy, że taką najbardziej transparentną formą będzie zrobienie open callu na koncepcję kuratorską - mówił dr Jakub Walczyk.
Zwycięska propozycja Moniki Kozłowskiej okazała się wyjątkowo pojemna: w tegorocznym programie znalazły się spektakle dla odbiorców zarówno młodszych, jak i dorosłych, wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy, a także widowiska pirotechniczne i taniec współczesny. Ta różnorodność tworzy właśnie tę jedyną w swoim rodzaju, magiczną opowieść.
Teatr uliczny ponadczasową sztuką
Teatr uliczny to zjawisko, które jest ponadczasowe, co udowadnia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Operuje środkami znanymi od wieków, a mimo to nie traci siły oddziaływania. Jego współczesna forma pozostaje zaskakująco różnorodna i żywotna. - Mamy zarówno sztukę cyrkową, jak i typowo uliczną, mamy kameralne przedstawienia grane przez jedną osobę w ciasnej uliczce, ale też wielkie widowiska, które zapierają dech w piersiach - podkreślił zastępca dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Przykładem są chociażby ubiegłoroczne spektakle, takie jak monumentalny "Titanic" czy "Transe Express", podczas którego zespół muzyków został uniesiony wysoko nad ziemię, by zagrać koncert zawieszony w powietrzu. To właśnie z tej różnorodności bierze się pełna nazwa festiwalu: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych. - Zawsze dobieramy spektakle tak, by korespondowały z przestrzenią - wyjaśnił dr Jakub Walczyk.
Bogaty program Festiwalu FETA
W tym roku festiwal zainauguruje "Nit màgica" hiszpańskiego teatru Xarxa. To nawiązanie do wywodzących się z Walencji ognistych biegów, które praktykowane są m.in. w Noc Świętojańską. - Wydarzenie odbiera się wielozmysłowo. Jest tam pirotechnika, spektakularne widowisko i stroje. Uczestnicy są w to włączeni. Przez tę jedną noc poczujemy się jak podczas święta w Walencji, w którym ta wizualna magia dzieje się tu i teraz - podkreślił gość Dwójki.
W programie znalazł się też pokaz "Social Salto" w wykonaniu węgierskiego artysty Imre Bernatha. To wydarzenie jest zaskakującą mieszanką akrobacji, teatru ruchu i absurdalnego humoru. Wśród sztuk dla dzieci i dorosłych - ekscentryczny błazen Kacper Danger w pełnym kuglarskiego szaleństwa akcie "The Fool". Wart obejrzenia jest także spektakl "Kamchatka" hiszpańskiego zespołu o tej samej nazwie. Pełen program na stronie feta.pl. XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA potrwa do 13 lipca.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Gość: dr Jakub Walczyk (zastępca dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury)
Data emisji: 10.07.2025
Godz. emisji: 8.30