Zwariowane bałkańskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 10:07
Zespół "ČAČI VORBA" wystąpi w dziś w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja".
Audio
  • Piotr Majczyna i Paweł Sójka z zespołu "ČAČI VORBA" nt. koncertu w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja"
  • Teresa Jabłońska – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - nt. wystawy "Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939"

W sobotnim "Poranku Dwójki" gościliśmy członków polsko-ukraińskiego zespołu "ČAČI VORBA" – Piotra Majczyna i Pawła Sójkę, którzy opowiedzieli o dzisiejszym specjalnym koncercie w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach festiwalu "Nowa Tradycja" – wystąpią na nim z gościnnym udziałem muzyków z Grecji i Macedonii.

Zespół "ČAČI VORBA", czyli "szczera mowa", istnieje od 2006 roku i specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Niedawno przez zachodnioeuropejskich krytyków muzycznych został okrzyknięty mianem "jednego z najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej" (Songlines Magazine). Poprzez zaskakujące połączenia w stylu "bałkańskiego twista", "rumuńskiego rock'n'rolla", "romskiego swinga"  ČAČI VORBA wprowadza zwariowaną atmosferę bałkańskiego wesela.

W naszej porannej audycji rozmawialiśmy również z Teresą Jabłońską – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, która zaprosiła Państwa na wystawę "Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939". Ekspozycja ta inauguruje działalność nowej fillii Muzeum Tatrzańskiego - Galerii Sztuki 20-go wieku w willi Oksza przy ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem. Nasz program patronuje temu wydarzeniu.

Program prowadziła Anna Szewczuk.

Czytaj także

Wyjątkowe zainteresowanie konkursem Festiwalu "Nowa Tradycja" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 11:35
Trwa święto fanów muzyki ludowej, czyli XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń