Polskie Radio
Section05
macedonia

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Macedonia Północna: Rada Ministerialna OBWE bez udziału wielu ważnych polityków. Powód: obecność Siergieja Ławrowa

Po odmowie udziału w spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Macedonii Północnej przez Polskę, Ukrainę i kraje nadbałtyckie - kolejni dyplomaci wyjeżdżają ze Skopje. Powodem jest udział w nim rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa macedonia Macedonia Północna skopje OBWE Antony Blinken Siergiej Ławrow

O greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej

- W Grecji, podczas okupacji państw Osi od 1940 roku, wielu zwolenników prawicy wsparło kolaboracyjne rządy, a lewica była podziemiem antyfaszystowskim, które oczywiście sprzeciwiało się okupacji, ale walczyło także nadal ze swoimi współobywatelami - mówiła w Dwójce dr Magdalena Semczyszyn z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, redaktor naukowy książki "PRL a wojna domowa w Grecji". 
Zobacz więcej na temat:  PRL Grecja Polska Akademia Nauk Dwójka Antoni Dudek II wojna światowa uchodźcy Macedonia Północna macedonia historia Polski

Rosyjska agresja na Ukrainę. Prezydent Duda: postawa Polski i Macedonii Północnej jest jednolita

- Postawa Polski i Macedonii Północnej wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie jest jednolita. Dokładnie tak samo rozumiemy rosyjskie zagrożenie - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim. Polski prezydent podkreślił, że ze swoim gościem rozmawiał także o kwestiach energetycznych i "potencjalnej możliwości przesyłania gazu z Polski do Macedonii Północnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda macedonia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Straż Graniczna wspiera macedońską policję. "Wspólnie zapobiegają nielegalnej migracji"

Jak przekazała rzecznik prasowy Straży Granicznej porucznik Anna Michalska, 20 funkcjonariuszy oddziałów Straży Granicznej pełni służbę na granicy macedońsko-greckiej. - Celem działań polskich służb jest pomoc w zapobieganiu nielegalnej migracji, poprzez wspieranie macedońskiej policji. Działamy na zasadzie umów bilateralnych z Macedonią Północną - poinformowała Michalska.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo POLSKA macedonia Macedonia Północna migracja kryzys migracyjny straż graniczna Polityka zagraniczna Polski

Dwa kraje przeciw rozpoczęciu negocjacji UE z Macedonią Płn.

Holandia i Francja przeciwne rozpoczęciu negocjacji członkowskich Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, który był dziś w Brukseli, przestrzegał przed odkładaniem decyzji w tej sprawie. Zgodę na rozpoczęcie rozmów rekomendowała kilka tygodni temu Komisja Europejska. A we wtorek grupa 13 krajów, w tym Polska, wezwała Wspólnotę do podjęcia pozytywnej decyzji.
Zobacz więcej na temat:  macedonia Unia Europejska UE Europa ŚWIAT