REKLAMA

Dni muzyki Andrzeja Kurylewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 23:54
Wspominamy znakomitego kompozytora, pianistę, jazzmana, autora muzyki kameralnej, symfonicznej, a także teatralnej i filmowej.
Audio
  • Wanda Warska, Mariusz Bogdanowicz i Marian Wasiółka wspominają Andrzeja Kurylewicza.
  • Maciej Przerwa o II Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Cracovia Cantans"

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o muzyce Andrzeja Kurylewicza.  Pretekstem do tej rozmowy są rozpoczynające się dziś dni muzyki tego kompozytora.

W muzyce Andrzeja Kurylewicza są wyraźne dwie linie. Można je nazwać "klasyczną" i "jazzową", choć tak naprawdę w wypadku tej postaci niewiele to wyjaśnia, bo trzeba tu natychmiast dodać cały nurt filmowy i teatralny, trzeba uwzględnić Kurylewicza pianistę, Kurylewicza trębacza, kompozytora, dyrygenta, sprawcę wielu niezwykłych projektów, człowieka zaangażowanego w działalność pozamuzyczną, społeczną i promocyjną.

Naszymi gośćmi byli Wanda Warska - wokalistka, żona zmarłego cztery lata temu kompozytora,  Mariusz Bogdanowicz i Marian Wasiółka - muzycy.

- Był przede wszystkim wielkim obserwatorem życia i ludzi, a najmniej czasu poświęcał... muzyce – wspominała Wanda Warska. Artystka przypomniała również o staraniach córki, Gabrieli Kurylewicz, związanych z wydaniem nut Andrzeja Kurylewicza.
 
Rozmowa dotyczyła także organizowanych w ramach "Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza 2011" koncertów, które dziś i jutro odbędą się w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.

***

W naszej porannej audycji zapowiedzieliśmy również II Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans". O festiwalu mówił jego dyrektor Maciej Przerwa w rozmowie z Anną Skulską.

Program prowadził Tomasz Szachowski.

Czytaj także

75 lat Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 11:59
Pionier polskiego jazzu brał m.in. udział w pierwszym polskim festiwalu tej muzyki i nagraniu pierwszej polskiej płyty jazzowej. Wydał ponad 30 płyt. Od czterech dekad prowadzi w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu". Kolejna już dziś o 23!
rozwiń zwiń