Zapraszamy do Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 18:00
17. Port Literacki oraz 28. Festival Musica Polonica Nova.
Audio
Port Literacki Wrocław 2012
Port Literacki Wrocław 2012Foto: materiały prasowe

Piątkowy "Poranek Dwójki" zdominowały wydarzenia, które odbywają się we Wrocławiu.Zapraszaliśmy na 17. Port Literacki. W tym roku organizację imprezy przejęła powołana przez dyrektora wydawnictwa Biuro Literackie Artura Bursztę Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy (do tej pory to właśnie Biuro Literackie było organizatorem). Festiwal, któremu w tym roku towarzyszy hasło "Od Nowa", jest zorganizowany w odmienionej międzynarodowej formule. W trakcie festiwalu odbędą się 43 premiery książkowe, w tym dużo prozy, przekładów i książek krajowych. Pojawi się więcej nowych autorów, co najlepiej widać po polskiej reprezentacji. Z 23 twórców krajowych tylko siedmiu miało swoje czytania podczas poprzednich edycji.

Początek tegorocznego festiwalu zdominuje benefis Krystyny Miłobędzkiej (20 kwietnia), która w tym roku obchodzi 80. urodziny. Tego dnia zostanie również rozstrzygnięty konkurs "Nakręcić wiersz", w którym twórcy filmowi zmierzyli się z twórczością poetki. Z okazji jubileuszu organizatorzy festiwalu przygotowali trzy premiery książkowe, w tym publikację "Dwanaście wierszy w kolorze" będącą zapiskami krótkich refleksji poetki o świecie i życiu. Naszym gościem był dyrektor wydawnictwa Biuro Literackie - Artur Burszta.

Zapraszalismy też na 28. Festiwal Musica Polonica Nova. Impreza odbywa się w dniach 20-28 kwietnia we Wrocławiu. Festiwal na którym prezentowane są przede wszystkim współczesne polskie kompozycje, odbywa się co dwa lata, a jego historia sięga 1962 r. O tym opowiedział w rozmowie z Beatą Stylińską dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Chłopecki.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją - w tym tygodniu piosenki rekomenduje muzyk i kompozytor Henryk Miśkiewicz. Nie zabraknie też płyty tygodnia a jest nią płyta:"Brzmienia lat 30-tych" - kolejne spotkanie jazzowego pianisty Stefano Bollaniego z orkiestrą lipskiego Gewandhausu, którą prowadzi Riccardo Chailly.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

20 kwietnia (piątek)

Czytaj także

Reprint Różewiczowskiej "Kartoteki"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 11:43
Premiera "Amadeusza" Petera Shaffera, dwa nowe wydania Tadeusza Różewicza oraz spotkanie poświęcone Jerzemu Grzegorzewskiemu w Warszawie.
rozwiń zwiń