Dusza muzyki w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 18:00
Zaproszenia na festiwale: gdyński - muzyczny i lubelski - teatralny.
Audio
X Festiwal Muzyki Dawnej Anima Musica - fragment afisza
X Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica" - fragment afiszaFoto: materiały promocyjne

W środowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do Gdyni na jublileuszowy X Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica" organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej. Naszym gościem była Małgorzata Skotnicka - wiceprezes stowarzyszenia.

Rozmawialiśmy też o Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", który zrodził się z idei promocji środkowoeuropejskiej sztuki teatralnej, która co roku ożywia Lublin i dostarcza niezapomnianych wrażeń artystycznych mieszkańcom miasta. Tradycją Festiwalu jest prezentacja spektakli w namiocie ustawionym na Placu Litewskim, który jest najpopularniejszym elementem "Sąsiadów". Jednak nie jest to jedyny teren sąsiedzkich działań, przestrzeń miejska zostanie zaadaptowana do prezentacji parad oraz spektakli ulicznych. Ideą tegorocznej edycji jest pokazanie swobodnych literackich inspiracji, wizji artystycznych, które wyrażą się w głównej mierze poprzez dźwięk. Muzyka jest nieodłącznym elementem spektakli teatralnych, które wykorzystują jej siłę wyrazu już od antyku. O festiwalu opowiedział jego dyrektor - Witold Mazurkiewicz.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy oraz piosenka z rekomendacją Janusza Strobla. Nie zabrakło też płyty tygodnia - pianista Alexander Melnikov i Jerusalem Quartet grają utwory kameralne Roberta Schumanna.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

23 maja (środa)

Czytaj także

Piosenka z rekomendacją Janusza Strobla

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 09:43
W tym tygodniu o swoich ulubionych piosenkach opowiada polski gitarzysta i kompozytor.
rozwiń zwiń