Na nich grali w XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 19:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do obejrzenia wystawy "W służbie sacrum … Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku", poświęconej dawnym instrumentom.
Audio
  • Alina Mądry i Patryk Frankowski o wystawie dawnych instrumentów w Poznaniu
  • Jarosław Klejnocki o tym jak uczczono 70. rocznicę śmierci Bruno Schulza
Na nich grali w XVIII wieku
Foto: materiały promocyjne

Główną ideą tej wyjątkowej wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu - kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli Kościoła Św. Marii Magdaleny. O wystawie, która prezentowana będzie od 30 grudnia 2012 do 10 marca 2013 opowiadali jej kuratorzy: Alina Mądry i Patryk Frankowski.

W audycji rozmawialiśmy też z dr. Jarosławem Klejnockim - dyrektorem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, który opowiedział o tym, jak uczczono przypadającą w tym roku 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci Brunona Schulza.

Ponadto w audycji" "Słowo na dzień", informacje kulturalne, "Piosenka z rekomendacją". W tym tygodniu piosenki wybierał pianista - Janusz Olejniczak. Bedzie też nasza "Płyta tygodnia" a jest nią album Aleksandry Kurzak zatytułowany "Hej, Kolęda!" zawierający premierowe nagrania najpiękniejszych polskich kolęd w aranżacjach oraz pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Solistce towarzyszy w tym nagraniu  orkiestra  Sinfonia Varsovia.Gościem wyjątkowym i specjalnym jest Sebastian Karpiel-Bułecka, który oprócz partii w trzech duetach z Aleksandrą Kurzak zarejestrował dwa utwory jako solista. Album ten jest również wyjątkowy z tego względu, iż jest pierwszym w Polsce wydawnictwem noszącym znak Decca Classics – firmy fonograficznej, z którą artystka związana jest ekskluzywnym kontraktem.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki

28 grudnia 2012