Janusz Wawrowski i jego "Aurora"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 17:30
- Chciałbym żeby na każdym moim albumie znalazło się miejsce na polską muzykę - o swoich planach wydawniczych w "Poranku Dwójki" opowiadał Janusz Wawrowski, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia.
Audio
  • Janusz Wawrowski o płycie "Aurora" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Jan Jakub Bokun o festiwalu Festiwalu Clarimania 2013 (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Omówienie książek z Edycji Warszawskiej nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2013 (Poranek Dwójki/Dwójka)
okładka albumu Aurora Janusza Wawrowskiego
okładka albumu "Aurora" Janusza Wawrowskiego

Artystę gościliśmy w związku z jego nowo wydaną płytą "Aurora". Zamieszczona na płycie muzyka w wykonaniu Janusza Wawrowskiego i towarzyszącego mu argentyńskiego pianisty – Jose Gallardo, nawiązuje do znanych nam z malarstwa tendencji impresjonistycznych oraz do modernizmu.

Na krążku znalazły się pełne ekspresji, inspirowane mitologią i magią “Mity” Karola Szymanowskiego. W kolejnych jego fragmentach odkrywamy tajemnice pożądania ("Źródło Aretuzy"), samouwielbienia ("Narcyz"), a nawet lęku przed brzydotą i odrzuceniem ("Driady" i "Pan").

Zanurzona w magicznej symbolice i mitologicznej atmosferze jest także sonata skrzypcowa Eugene Ysaye’a, której płyta zawdziecza swój tytuł. “Aurora”, to fajerwerk wirtuozerii, wymagający od skrzypka niesamowitej techniki, a także wyjątkowej muzykalności. Z tego powodu jest nagrywana i wykonywana nadzwyczaj rzadko.

Więcej o płycie w nagraniu rozmowy z artystą.

***

W audycji łączyliśmy się także ze studiem we Wrocławiu, gdzie naszym rozmówcą był Jan Jakub Bokun – dyrektor artystyczny Festiwalu Clarimania 2013.

Clarimania jest największym festiwalem poświęconym instrumentom dętym drewnianym w Polsce. W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Fernando Silveira z Brazylii, Jiři Hlavač z Czech, Philippe Pachet i Jean-Michel Bertelli z Francji, Timothy Phillips i Jeremy Reynolds z USA, Takeshi Nozaki z Japonii, Roman Widaszek oraz francuski zespół Les Bons Becs.

***

Już w najbliższy poniedziałek (22 kwietnia) poznamy laureta Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Więcej o książkach nominowanych w nagraniu audycji.
W naszej porannej audycji nie zabrakło "Płyty tygodnia": tym razem do wygrania był album Mieczysława Weinberga: VIII Symfonia "Kwiaty polskie" do tekstów Juliana Tuwima. Wykonawcy: Rafał Bartmiński, tenor, Magdalena Dobrowolska, sopran, Ewa Marciniec, alt oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Jest to światowa premiera fonograficzna firmy Naxos.
W tym tygodni "Piosenka z rekomendacją" od Marii Sadowskiej.

Audycję poprowadził Marcin Majchrowski
17 kwietnia (środa)

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA płyta

Czytaj także

Ewa Podleś - diwa operowa z głosem jak karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 07:00
- Przez pewien czas mówiono o mnie jak o karabinie maszynowym, bo śpiewałam bardzo szybko. Widownię przestrzegano, by zapinała pasy, bo może pospadać z krzeseł, gdy zacznę śpiewać - mówiła jedna z największych śpiewaczek operowych świata, Ewa Podleś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman: szokuje mnie to, co dziś widzę w Koncercie fortepianowym

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:18
Znakomity pianista opowiadał w Dwójce o swoim odczytaniu - 25 lat po premierze - utworu, który Witold Lutosławski dedykował właśnie Zimermanowi.
rozwiń zwiń