Krystian Zimerman: szokuje mnie to, co dziś widzę w Koncercie fortepianowym

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:18
Znakomity pianista opowiadał w Dwójce o swoim odczytaniu - 25 lat po premierze - utworu, który Witold Lutosławski dedykował właśnie Zimermanowi.
Audio
  • O Witoldzie Lutosławskim i jego muzyce mówią: Krystian Zimerman, Esa-Pekka Salonen i Steven Stucky
Krystian Zimerman
Krystian Zimerman Foto: PAP/Łukasz Szostek

25 stycznia 2013 roku w Londynie Krystian Zimerman i Esa-Pekka Salonen wystąpili w koncercie poświęconym pamięci Witolda Lutosławskiego. Pod dyrekcją Salonena zabrzmiała między innymi "Muzyka żałobna" z 1958 roku. Zimerman wykonał natomiast partię solową w Koncercie fortepianowym, który 25 lat temu dedykował mu kompozytor. Występ zainaugurował "Woven Words" - specjalny cykl koncertów poświęconych Witoldowi Lutosławskiemu z okazji 100. rocznicy urodzin, które organizuje londyńska Philharmonia Orchestra.

>>Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu<<

W wywiadzie, jakiego udzielił przy okazji londyńskiego występu dziennikarzom Polskiego Radia, Krystian Zimerman mówił o swoim nowym odczytaniu Koncertu fortepianowego. - Wspominam czasy, kiedy utwór zostało napisany, i nagle... odnajduję je w muzyce - przyznał. - Nie należy zapominać, że Koncert był inspirowany latami 80., chyba najtrudniejszym czasem dla Polski - podkreślił.
Jak bolesny był ów czas dla Witolda Lutosławskiego, świadczą słowa kompozytora przywoływane przez Zimermana: "Wiesz, to były straszne czasy - wojna. Ale wtedy mieliśmy jasno określonego wroga. Dziś to wszystko jest wśród nas... nie wiadomo, gdzie się odwrócić”. - Bardzo cierpiał. Wszystko to widzę dziś w partyturze; napięcie w tym utworze szokuje mnie. Niewiarygodna liczba napięć, które są odzwierciedleniem duszy strasznie poranionej przez ówczesne wydarzenia - opowiadał pianista.
O swoich spotkaniach z Witoldem Lutosławskim, o paradoksach w życiu i muzyce Lutosławskiego oraz o współczesnej recepcji jego twórczości w specjalnym wydaniu "Sezonu na Dwójkę" opowiadali: Krystian Zimerman, fiński dyrygent Esa-Pekka Salonen oraz amerykański kompozytor i znawca twórczości Lutosławskiego, Steven Stucky. 
Audycję przygotowały Róża Światczyńska i Magdalena Łoś.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski

Czytaj także

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bauer i Masecki na początek Konkursu Lutosławskiego. Obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 22:30
Przedstawiamy nagranie koncertu inauguracyjnego IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Simon Rattle: błagałem o III Symfonię

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 18:00
- Po raz pierwszy usłyszałem ją w radiu wkrótce po prawykonaniu i koniecznie chciałem włączyć ją do programu koncertu w Rotterdamie - wspomina dyrygent, rozmawiając z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń