Lato z Maltą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 10:40
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o rozpoczynającym się niebawem Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta. Gościliśmy jego organizatorów.
Audio
  • Michał Merczyński i Katarzyna Tórz o Malcie (Poranek Dwójki)
  • Andrzej Franaszek o płycie z wierszami Ryszarda Krynickiego
  • Relacja z nagrania utworu Tadeusza Wieleckiego przez uczniów z Liceum im. Króla Władysława IV w Warszawie
  • Karolina Cicha o wykonaniu przez Maleńczuka pieśni "Santa Maria Loei"
Thom Yorke i Flea wystąpią na Malcie
Thom Yorke i Flea wystąpią na Malcie

Festiwal powstał w 1991 roku w mieście postrzeganym jako pragmatyczne, skoncentrowane na inwestycjach, rozwoju gospodarczym, charakteryzującym się wysokim poziomem życia mieszkańców. W takim - bynajmniej nieoczywistym kontekście - narodził się i sukcesywnie rozwijał projekt, będący obecnie dojrzałym wydarzeniem kulturalnym, jednoznacznie kojarzonym z miastem Poznań.
Wrażliwość na zmiany zachodzące w otaczającej nas rzeczywistości jest niezmienną cechą Malty. Jej program i charakter zmieniał się przez lata, jednak zawsze nadrzędnym celem było przedstawianie publiczności artystów, którzy w danym momencie tworzyli dzieła ważne, oryginalne, porywające. Z roku na rok ich grono się powiększało, a do teatru dołączały inne dziedziny sztuki. Rytm przemian Malty stale wyznacza dynamiczny duch czasu.
Festiwal rozpoczyna się 24 czerwca i potrwa aż do 20 lipca.
Gośćmi "Poranka" byli: dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński oraz koordynator programu Malty, Katarzyna Tórz.
W "Poranku" także relacja z wyjątkowego nagrania utworu Tadeusza Wieleckiego z udziałem uczniów warszawskiego Liceum im. Króla Władysława IV oraz zapowiedź niezwykłej płyty, na której swoje wiersze czyta Ryszard Krynicki. Partnerem wydania tej płyty jest Program Drugi Polskiego Radia. Wydawnictwo do kupienia od 26 czerwca do 2 lipca, wyłącznie z "Tygodnikiem Powszechnym".
W audycji także "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki polecała Karolina Cicha). Od poniedziałku w "Poranku Dwójki" swoje ulubione utwory przedstawi aktorka Anna Polony.
Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Człowiek maszyna na tegorocznej Malcie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 09:08
- Hasło "człowiek maszyna" to opowieść o naszej ludzkiej kondycji. Zależało mi żeby pokazać sprzeczność, która wynika ze związku między ludźmi, a technologią - mówił w Dwójce Romeo Castellucci, kurator idiomu festiwalowego tegorocznej Malty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Celan - poezja po Auschwitz jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:00
- Jest coś takiego w poezji Celana, że mimo, że rozumiem ¼ z jego wierszy, to one mają dla mnie niewiarygodną siłę inspiracji - mówił w Dwójce Piotr Matywiecki, który wziął udział w dyskusji o dorobku tragicznie zmarłego poety zawartym w zbiorze "Psalm i inne wiersze".
rozwiń zwiń