Echa szekspirowskie w Trójmieście

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:00
Twórcy z Gruzji, Chorwacji, Niemiec, Rumunii i z Polski wystąpią na Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście. - To, co pokażemy jest bardzo wysmakowane i może zaskakiwać - mówił prof. Limon, dyrektor artystyczny.
Audio
  • Profesor Jerzy Limon o Festiwalu Szekspirowskim (Poranek Dwójki)
  • Relacja podsumowująca Międzynarodowy Festiwal Filmowy "T-mobile Nowe Horyzonty" (Poranek Dwójki)
  • Natalia Korczakowska o piosence "Samba przed rozstaniem" Hanny Banaszak (Poranek Dwójki)
Echa szekspirowskie w Trójmieście
Foto: shakespearefestival.pl

Czy twórczość Williama Szekspira mówi nam coś o współczesnym świecie? Kolejny raz spróbują nam to wyjaśnić artyści podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, który w tym roku potrwa od 1 do 6 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni.
- Program układa się w festiwal impresji szekspirowskich, ech szekspirowskich. Rzadko które przedstawienie opiera się wyłącznie na tekście mistrza. Same tytuły już o tym świadczą, mamy "Anatomię Tytusa", czy "Ofelie - ikonografia szaleństwa" - opowiadał prof. Limon, dyrektor artystyczny festiwalu w "Poranku Dwójki".
Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu będzie towarzyszyła międzynarodowa konferencja "Języki władzy/Języki sztuki". Jej tematem będzie język, nie tylko w znaczeniu fonetycznego systemu komunikacji, ale również narzędzia przemocy i manipulacji. Konferencja odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
- Z Szekspirem bardzo różne się rzeczy robi. Tnie się tekst bezlitośnie, dopisuje się fragmenty i wstawia się inne teksty. U Jana Klaty, mamy "Anatomię Tytusa" Heinera Müllera wprowadzoną do "Tytusa Andronikusa" Szekspira - mówił prof. Limon.
***
W "Poranku" wyemitowana została również relacja podsumowująca 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "T-mobile Nowe Horyzonty". Wrocławski festiwal odbywał się  w dniach 18-28 lipca.
W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentuje w tym tygodniu reżyserka teatralna i scenografka Natalia Korczakowska.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

usc

Czytaj także

Andrzej Łapicki: refleksje czarującego erudyty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:00
- Nie przywiązuję większej uwagi do etykiety amanta. Jeśli udało mi się przełamać ten stereotyp, to uważam to za swój sukces - w pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Łapickiego w cyklu "Głosy z przeszłości" przypominaliśmy jego gawędy o życiu i pracy w teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erwin Axer, czyli dziwny jest ten (teatralny) świat

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:50
- Robić dobry teatr nie było karkołomnym zadaniem. Dać dobry repertuar to było karkołomne zadanie. Ograniczenia światopoglądowe spowodowały, że myśmy uciekali wszyscy w teatr – mówił Erwin Axer o teatrze w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greim, który kiedyś fotografował katów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 07:10
Wśród portretowanych przez niego postaci znajdują się typy ludowe Podola i Besarabii, Żydzi, chłopi, szlachta i przedstawiciele dziś już nieistniejących zawodów: kaci, bednarze, obwoźni handlarze ryb...
rozwiń zwiń