X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Greim, który kiedyś fotografował katów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 07:10
Wśród portretowanych przez niego postaci znajdują się typy ludowe Podola i Besarabii, Żydzi, chłopi, szlachta i przedstawiciele dziś już nieistniejących zawodów: kaci, bednarze, obwoźni handlarze ryb...
Audio
  • Bożena Bieńkowska i Barbara Kożuch Muzeum Etnograficznego w Krakowie i kurator wystawy Wojciech Nowicki o wystawie "Ciemne świecidło - fotografie Michała Greima" (Poranek Dwójki)
  • Reżyser przedstawienia Alicja Borkowska i dramaturg Tomasz Gromadka o spektaklu "Rozgubieni" (Poranek Dwójki)
Pastuchy na polu kuryłowieckim, pow. uszycki (adnotacja na rewersie zdjęcia)
"Pastuchy na polu kuryłowieckim, pow. uszycki" (adnotacja na rewersie zdjęcia)Foto: Michał Greim/Muzeum Etnograficzne w Krakowie

- Chodzi o człowieka, który fotografii ani się nie uczył, ani zapewne fotografem nigdy nie chciał zostać. Był kierownikiem drukarni w Kamieńcu Podolskim przez 20 lat, sytuacja polityczna sprawiła, że pracę stracił i wtedy nabył niewielki zakład, nie znając technik fotograficznych - mówił w Dwójce Wojciech Nowicki, kurator wystawy "Ciemne świecidło - fotografie Michała Greima".
Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie ukazuje dorobek wybitnego - na długie lata zapomnianego - fotografa, osiadłego w Kamieńcu Podolskim. Greima zaliczyć można do najciekawszych polskich fotografów dziewiętnastego stulecia. Jego praca okazała się tym bardziej cenna, że świata z tych zdjęć już nie ma.
- Susan Sontag powiedziała kiedyś, że zbierać fotografie to jest zbierać świat. Parafrazując mogę powiedzieć, że tworzyć fotografie, to jest tworzyć świat dla kogoś, kto będzie po nas, który zobaczy to, czego już sam na własne oczy nie zobaczy - mówiła Bożena Bieńkowska z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
***
W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy również o interaktywnym spektaklu "Rozgubieni", podczas którego wielokulturowa grupa aktorów - cudzoziemców mieszkający w Warszawie oraz Polaków - wraz z publicznością przemierzyła okolice warszawskiego Skweru Wiecha w poszukiwaniu trzech zagubionych postaci.
"Folkową Płytą Poranka" był album "Tempus" znakomitego portugalskiego gitarzysty Custodiu Castelo. W nagraniu wzięli udział także Jorge Fernando, Alexandre Silva, Marino de Freitas, Miguel Carvalhinho, Carlos Garcia, Philip Larsen, Gilberto Silva i inni. Krążek został nagrany w 2004 roku, w czasie, gdy Castelo z powodów zdrowotnych planował zakończyć swoją karierę i wznowiony został w roku 2011.
Custodio Castelo jest muzykiem, kompozytorem, ale również producentem muzycznym i mentorem wielu artystów. Gry na gitarze portugalskiej zaczął uczyć się w wieku 17 lat, po wysłuchaniu płyty Amalii Rodrigues, z która po latach koncertował.
Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: fotografia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najtrudniejszy utwór świata i perkusista Stinga w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 09:00
Na Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje" zaprasza jego dyrektor artystyczny, profesor Jan Pilch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorzy i cyrkowcy, których kochają w Białowieży

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:43
- Kiedy zaczynaliśmy, na spektakle przychodziło 200 osób, żeby sprawdzić. W tej chwili nie jestem w stanie wejść do sali, która ma 600 miejsc - mówił w Dwójce Dariusz Skibiński, dyrektor festiwalu teatralnego na Podlasiu.
rozwiń zwiń