REKLAMA

Muzyka z kraju błękitnych traw

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat filmu "W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena, którego fabuła zbudowana jest wokół fenomenu muzyki bluegrass.
Audio
  • Muzyka z kraju błękitnych traw (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Zaproszenie na 51. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju (Poranek Dwójki/Dwójka)
Kadr z filmu W kręgu miłości
Kadr z filmu "W kręgu miłości"Foto: Against Gravity

- Ponoć w stanie Kentucky, skąd wywodzi się bluegrass, trawa w słońcu faktycznie wydaje się czasem niebieska - wyjaśnia w "Poranku Dwójki" znawca tematu Korneliusz Pacuda. - Ta odmiana country stworzona została w zasadzie przez jednego człowieka, Billa Monroe. Ten znakomity muzyk połączył elementy różnych tradycji lokalnych w rodzaj wyimaginowanego stylu amerykańskich górali - opowiada gość Piotra Matwiejczuka.

Na specyfikę bluegrass składa sie akustyczne, strunowe brzmienie oraz szczególna aranżacja partii wokalnych, którą fani rocka znają z nagrań The Byrds, czy The Eagles. Co ciekawe, choć ta muzyka nie cieszy się poważaniem mieszkańców amerykańskiej Północy, ma sporo fanów w... Czechach i w krajach Beneluksu. Z Belgii właśnie pochodzi scenarzysta i odtwórca głównej roli w filmie Felix Van Groeningen.

O muzycznych, miłosnych i społecznych wątkach tego dzieła opowiadał w Dwójce Artur Liebhart, polski dystrybutor obrazu oraz szef Planete+ Doc Film Festival. Premierowe pokazy dzieła z udziałem Johana Heldenbergha odbędą się 21 sierpnia w Warszawie i 22 sierpnia w Gdańsku.

Piotr Matwiejczuk połączył się też ze Stanisławem Rybarczykiem - dyrektorem artystycznym 51. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju (21-24 sierpnia). Tegoroczna edycja w sposób szczególny poświecona będzie pamięci zmarłej jesienią 2012 roku Marii Fołtyn - śpiewaczki, wielkiej propagatorki dzieła Stanisława Moniuszki, najwybitniejszej dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego, którą to funkcję piastowała dwadzieścia lat. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Mari Kobayashi, Stefania Spaggiari, Ewa Vesin, Adam Zdunikowski, Artur Ruciński. Nie zabraknie także corocznego, sławnego już Korowodu Moniuszkowskiego oraz sesji muzykologicznej.
21 sierpnia (środa), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Iława jazzem tętniąca

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 16:10
– Z jazzem tradycyjnym nie jest źle. Wielu ludzi żywo interesuje się tą muzyką – podkreślał w "Poranku Dwójki" Adam Ludwiczak, rzecznik 43. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Pardes - podróże w czasie i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 14:00
– "Pardes" to hebrajskie słowo, które oznacza ogród, raj, a także specjalny sposób studiowania Tory – mówiła w Dwójce Aleksandra Markiewicz o festiwalu "Pardes - spotkania z kulturą żydowską" w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń