X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"In God We Trust" - religijny obraz Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:51
Raper w koronie cierniowej na zdjęciu Davida LaChapelle, Budda wysadzany kryształami Swarovskiego i inne prace poświęcone amerykańskiej religijności będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie na wystawie zatytułowanej "In God We Trust".
Audio
  • Maria Brewińska o wystawie "In God We Trust" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Siła zaprasza do Mińska Mazowieckiego na Festiwal Himilsbacha (Poranek Dwójki)
  • Cezary Żak o piosence Katarzyny Żak (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
Shannon Taggart, Vodou Ceremonies in Mambo Rose Marie Pierres Basement Temple, Brooklyn, New York, 20092012
Shannon Taggart, Vodou Ceremonies in Mambo Rose Marie Pierre's Basement Temple, Brooklyn, New York, 2009–2012Foto: mat. organizatora

Wystawa "In God We Trust", którą można oglądać od 5 września, ma na celu ukazanie bogactwa wierzeń i praktyk religijnych składających się na krajobraz wyznaniowy Stanów Zjednoczonych. Religia odgrywała i odgrywa tam niezwykle ważną rolę, a pluralizm wyznań sprawia, że można je uznać za jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem religijnym państw na świecie. Chociaż na wyznaniowej mapie Stanów Zjednoczonych wciąż przeważają tradycyjne wspólnoty religijne, jednocześnie jesteśmy świadkami narodzin nowego modelu religijności, zgodnie z którym każdy może dowolnie zdefiniować swoją tożsamość religijną w sprzeciwie wobec relatywizmu współczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Kontrowersyjną dewizę użytą w tytule wystawy, nieraz kwestionowaną przez środowiska polityczne i religijne, w kontekście dzisiejszej różnorodności wyznaniowej odczytać można jako sugestię, że Ameryka nie jest już "jednym narodem pod opieką (jednego) Boga" [one Nation under (one) God].

Wyrażenie "In God We Trust" daje się interpretować jako mocną deklarację wiary, ale także jako manifestację prawa do "wyboru własnej religii", która może przybierać najróżniejsze formy i oblicza. Wystawa obejmuje prace wielopokoleniowej grupy współczesnych artystów amerykańskich wywodzących się z różnych tradycji religijnych. Podejmują oni kwestie związane z religią, osobliwymi i rzadko spotykanymi wierzeniami, sektami i kultami, starając się przybliżyć widzom niezwykłą dynamikę tych zjawisk i ukazać szeroki wachlarz wyznań i kultur Stanów Zjednoczonych.

Wystawa odnosi się również do wielu innych ważnych aspektów tego złożonego zagadnienia, opisując wzajemne relacje pomiędzy religią a społeczeństwem, ekonomią/kapitalizmem, polityką, patriotyzmem/amerykanizmem, sportem czy kulturą popularną. Naszym gościem była kuratorka wystawy - Maria Brewińska.

Zapraszaliśmy też do Mińska Mazowieckiego, gdzie w środę rozpocznie się Festiwal Himilsbacha - Pięć dni z panem Jasiem. O imprezie opowiadał dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Piotr Siła.

A poza tym: "Słowo na dzień", Kalendarium", przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz "Piosenki z rekomendacją" wybrane tym razem przez aktora Cezarego Żaka. Jak zwykle zapraszaliśmy również  państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Bruggenana gra symfonie Włoską i Szkocką Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Audycję przygotował Marcin Pesta.

3 września (wtorek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy sezon w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 12:28
Zaplanowane są cztery premiery - trzy na dużej scenie i jedna w Teatrze Małym. O nadchodzących spektaklach w "Poranku Dwójki" opowiadał dyrektor artystyczny Teatru Anna Augustynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa terapia w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
- Filmy mogą stać się dobrym zaczynem, żeby coś fajnego wydarzyło się w życiu osoby niepełnosprawnej - mówiła Dorota Czech, która w Dwójce zapraszała na 10. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja".
rozwiń zwiń