Festiwal filmowy w Gdyni: science-fiction według Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:42
W "Poranku Dwójki" Michał Chaciński, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, omawiał najciekawsze punkty programu. Wśród których znalazły się m.in. polskie zapomniane filmy science-fiction.
Audio
  • Michał Chaciński opowiada o 38. edycji festiwalu filmowego w Gdyni (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Fotografik Michał Szlaga mówi o albumie zdjęć z zabytkami Stoczni Gdańskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: Ralf Lotys/Wikimedia Commons/CC

- Wydawało się, że nie mamy szczęścia do kina gatunków. Jeśli jednak zajrzymy do telewizyjnych archiwów, znajdziemy tam produkcje autorstwa reżyserów, których nie podejrzewalibyśmy o tworzenie kina popularnego - mówił Chaciński. W tym roku w sekcji "Zagubione w przestrzeni" będzie można zobaczyć filmy science-fiction Janusza Majewskiego i Janusza Kubika. Ponadto nad całym festiwalem unosić się będzie duch Stanisława Lema. Odbędzie się specjalny pokaz "Kongresu" Ariego Folmana. Widzowie obejrzą też "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy według scenariusza Lema.
Michał Chaciński mówił, że do głównego konkursu festiwalu zakwalifikowało się 14 polskich filmów, wśród których najbardziej oczekiwane są nowe obrazy Małgorzaty Szumowskiej i Pawła Pawlikowskiego. Nowością jest nagroda publiczności dla jednego z reżyserów, którzy pokażą swoje filmy w sekcji Panorama.

Interakcja publiczności z artystami to bardzo ważny element gdyńskiego festiwalu. - Poprzednie dwie edycje utwierdziły nas w przekonaniu, że ludzie chcą spotykać artystów, że chcą uczyć się o kinie, co więcej: że potrzebują tego także sami twórcy - mówił Chaciński. - Dlatego festiwal wychodzi w miasto. Otwartość to jedno ze słów-kluczy tego filmowego święta...

W "Poranku Dwójki" gościliśmy też Michała Szlagę, fotografika, który przygotował album zdjęć Stoczni Gdańskiej oraz terenów postoczniowych. Szlaga od 13 lat dokumentuje transformację przestrzeni na terenie stoczni i powolną dawnej stoczniowej architektury.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc

Czytaj także

Krauzowie - małżeński duet twórczy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 11:56
W "Sezonie na Dwójkę" o filmie "Papusza" rozmawialiśmy z jego twórcami: Joanną Kos-Krauze i Krzysztofem Krauze, a także z pisarzem Jackiem Chmielewskim, konsultantem historycznym. W audycji także rozmowa z Jowitą Budnik, która wcieliła się w rolę Papuszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza 38. Festiwal Filmowy w Gdyni. Faworyci to...

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:03
- Wieczorem, choć bez wielkiej ceremonii, odbędzie się otwarcie festiwalu. Jako pierwszy zostanie pokazany obraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Papusza". To wyróżnienie, ale nie jest to sugestia z naszej strony. Od lat krąży plotka, że wygrywają filmy prezentowane w czwartki - mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
rozwiń zwiń