Rozmrażanie "Lodu" w Teatrze Provisorium

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat premiery sztuki "Lód" opartej na powieści Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. Spektakl w lubelskim Teatrze Provisorium wyreżyserował Janusz Opryński.
Audio
  • Janusz Opryński i Łukasz Lewandowski opowiadają o spektaklu "Lód" i otwarciu Centrum Kultury w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rafał Balawajder mówi o Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Talia" (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie z próby spektaklu Lód w lubelskim Teatrze Provisorium
Zdjęcie z próby spektaklu "Lód" w lubelskim Teatrze ProvisoriumFoto: mat. prasowe/Teatr Provisorium/Maciek Rukasz

Akcja powieści rozgrywa się w 1924 roku. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa: liedniaków – tych, którzy są za zamrożeniem, i ottiepielników – tych, którzy chcą odmrozić świat. I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy, by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat.

Jechaliśmy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Byliśmy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych. Reżysera Janusza Opryńskiego i Łukasza Lewandowskiego, jego asystenta i aktora występującego w spektaklu "Lód", pytaliśmy również o otwarcie Centrum Kultury w Lublinie, które po długim i kosztownym remoncie 20 września zostanie oddane do użytku.

Natomiast o godz. 7:45 rozmawialiśmy na temat XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii "Talia". Łączyliśmy się z Rafałem Balawajderem - Dyrektorem Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie - organizatora festiwalu. Wśród spektakli konkursowych znajdą się m.in.: „Paw królowej”, w reż. Pawła Świątka (Narodowy Teatr Stary im. H. Modrzejewskiej w Krakowie), „Jak się kochają w niższych sferach”, w reż. Grzegorza Chrapkiewicza (Teatr Kamienica w Warszawie), "Tuwim dla dorosłych”, oprac. tekstu i reż. Jerzy Satanowski (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie),  „Piszczyk”, reż. Piotr Ratajczak (Teatr Polski w Poznaniu), "Baba Chanel”, reż. Nikołaj Kolada (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi) czy "No potatoes” - Teatr Improv w Lublinie.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do zdobycia były późne sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena, które gra Igor Levit. To nowe wydawnictwo firmy Sony Classical. Codziennie do wygrania dwa podwójne albumy. Piosenki rekomendował Państwu reżyser Radosław Piwowarski.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

19 września (czwartek)

Czytaj także

Szklane zwierzęta Zubera

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:38
- Większość artystów tworzy w gorącym szkle. Takich jak ja, pracujących na zimno, jest na świecie najwyżej dziesięć osób - mówił w Dwójce Czesław Zuber. Gościliśmy też dr Barbarę Banaś, kuratorkę wystawy rzeźb artysty.
rozwiń zwiń