X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szklane zwierzęta Zubera

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:38
- Większość artystów tworzy w gorącym szkle. Takich jak ja, pracujących na zimno, jest na świecie najwyżej dziesięć osób - mówił w Dwójce Czesław Zuber. Gościliśmy też dr Barbarę Banaś, kuratorkę wystawy rzeźb artysty.
Audio
  • Czesław Zuber i dr Barbara Banaś o wystawie szklanej rzeźby "Czesław Zuber. Refleksy i refleksje" (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Zbigniew Prażmowski mówi o I Festiwalu Małych Prapremier (Dwójka/Poranek Dwójki)
Naszym więzieniem jest niewiedza, 1989, wym. 37x47x29
Naszym więzieniem jest niewiedza, 1989, wym. 37x47x29Foto: Liron & C. Zuber

- Światło wydobywa ze szkła to, co najpiękniejsze: kolor, połyskliwość, srebrzystość. Dzięki temu widzimy, że rzeźby są drapieżne, ekspresyjne, ale też pogodne i energetyczne. Są radosnym powiewem mijającego lata - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Banaś o wystawie "Czesław Zuber. Refleksy i refleksje", która odbywa się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Bez
Bez tytułu, 2007, wym. 31x30x15, foto: C. Zuber

Wystawa obejmie 25 szklanych obiektów, niezwykle barwnych rzeźb szklanych Czesława Zubera - jednego z najważniejszych na świecie współczesnych artystów-szklarzy. Ekspresyjne, neonowo kolorowe głowy są dziś znakiem rozpoznawczym artysty. Do ich tworzenia wykorzystuje on duże bryły szkła optycznego (produkowanego na potrzeby przemysłu atomowego, zbrojeniowego i lotniczego), które opracowuje rzeźbiarsko m.in. przy pomocy piły, młota oraz szlifierki. Ślady tych narzędzi wzbogacają strukturę tworzywa, wprowadzając ciekawe efekty optyczne. Jednak najważniejszymi elementami, nadającym niezwykły charakter szklanym pracom Zubera, są rysunek i kolor - artysta rytuje w szkle dynamiczne sylwetki zwierząt, postaci wirujących pośród duktów rozmaitych linii falistych, meandrycznych, zygzakowatych, i wypełnia je agresywnie świetlistymi kolorami. Jego prace emanują feerią neonowych barw - czerwieni, żółci, kobaltu, zieleni, magenty.

W audycji połączyliśmy się też z Dyrektorem Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Zbigniewem Prażmowskim. Rozmawialiśmy z nim na temat I Festiwalu Małych Prapremier - pierwszego festiwalu w Polsce, prezentującego wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane najciekawsze, starannie wyselekcjonowane prapremiery polskich scen. Wśród nich znajdą się: "Świat Garmanna" Teatru Baj w Warszawie, "Wąż" Wrocławskiego Teatru Lalek, "Bleee" Teatru Maska w Rzeszowie, "Tajemnica kina" Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, "Lenka" Białostockiego Teatru Lalek, czy "Nieznośka i kmieć" lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury profesjonalne w składzie: Marek Waszkiel - Przewodniczący, Bożena Sawicka, Jerzy Jan Połoński.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Bez
Bez tytułu, 2011, wym. 22x34x12, foto: Liron & C. Zuber
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"In God We Trust" - religijny obraz Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:51
Raper w koronie cierniowej na zdjęciu Davida LaChapelle, Budda wysadzany kryształami Swarovskiego i inne prace poświęcone amerykańskiej religijności będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie na wystawie zatytułowanej "In God We Trust".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europeum" - sztuka w spichlerzu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:01
- "Europeum" będzie żywym ośrodkiem. Nie chcieliśmy nazywać go "galerią" - mówiła w Dwójce Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które otwiera nowy oddział prezentujący kolekcję sztuki europejskiej.
rozwiń zwiń