Teatr na taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 11:30
- Nie wszystkie taśmy się zachowały. Niektóre poszły na ogrodzenie świńskich zagród - mówiła w Dwójce Izabella Cywińska. Przegląd spektakli telewizyjnych jej autorstwa rozpoczyna się w poznańskim Centrum Kultury Zamek.
Audio
  • Izabella Cywińska opowiada o swoich spektaklach telewizyjnych (Dwójka/Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii  Izabelli Cywińskiej
Fragment plakatu "Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii Izabelli Cywińskiej"Foto: mat. prasowe/Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

- Na początku teatr telewizji był robiony na żywo. To była wielka przygoda artystyczna, zarówno dla reżyserów, jak i aktorów - wspominała Izabella Cywińska. - Potem wiele spektakli było robionych tak, jak filmy. Twórcy żartowali, że teatr telewizji tym się różni od filmu, że jego produkcja odbywa się piętro wyżej i że znacznie mniej płacą - dodała.

40 lat temu Izabella Cywińska objęła dyrekcję Teatru Nowego w Poznaniu. Stworzyła znakomity zespół aktorski, a poznańska scena stała się pod jej kierownictwem jednym z najbardziej uznanych i znaczących teatrów w Polsce. - W Teatrze Nowym powstawało wiele przedstawień telewizyjnych - opowiadała Cywińska. - To było czymś zupełnie niezwykłym dla aktorów, bo dzięki temu z "aktorów prowincjonalnych" stawali się postaciami rozpoznawalnymi w całej Polsce. W tamtym czasie dla artystów powiatowego teatru to było wielka frajda - mówiła reżyserka w "Poranku Dwójki".

Sztuka teatralna jest ulotna, po zejściu z afisza żyje jedynie w ludzkiej pamięci. Na szczęście w archiwach przetrwały spektakle, które Izabella Cywińska zrealizowała w poznańskiej telewizji w latach 1978-1989. Centrum Kultury Zamek chce je "ożywić", by udowodnić, że poruszane w nich problemy są dziś równie aktualne i prowokujące do dyskusji jak w czasach, w których powstały. W ramach pokazów zostaną przypomniane kreacje znakomitych aktorów, z których niestety wielu już odeszło - m. in. Krystyna Feldman, Marian Pogasz, Jerzy Stasiuk czy Wojciech Standełło  - i umożliwić spotkanie z tymi, którzy wciąż są w pełni swej twórczej aktywności. (źródło: Centrum Kultury Zamek)

23 września przegląd rozpoczyna spektakl "Na dnie" Maksyma Gorkiego - oczywiście w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Czytaj także

"Dwa Teatry". Janusz Głowacki: chciałbym usłyszeć w radiu "Good night, Dżerzi"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 16:00
- Z adaptacjami prozy jest jak z kursami szybkiego czytania. Woody Allen żartował kiedyś, że ukończył taki kurs, a potem przeczytał "Wojnę i pokój". I może powiedzieć, że to o Rosji... - mówi Janusz Głowacki w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Telewizji jako polski znak firmowy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 10:22
– Oglądamy w tym roku 16 spektakli Teatru Telewizji: w bardzo różnych gatunkach, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi – opowiadała w Dwójce Kinga Preis, jurorka tegorocznego konkursu telewizyjnego XIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarnobyl. Last Minute" - autokarem do strefy skażonej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:57
26 września w Białej Synagodze w Sejnach gościć będzie spektakl białostockiego Teatru Dramatycznego - opowieść o skutkach katastrofy w Czarnobylu zarówno w jej wymiarze ludzkim, jak politycznym.
rozwiń zwiń