X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Duczmal: pierwszy koncert zagraliśmy dla laryngologów...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:00
We wtorkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która ze swoim zespołem obchodzi dziś 45-lecie pracy artystycznej.
Audio
  • Amadeus kończy 45 lat (Poranek Dwójki)
  • Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej o przeglądzie "Eugeniusz Bodo w 70. rocznicę śmierci" (Poranek Dwójki)
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Wojciech Kusiński/PR

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona przez Agnieszkę Duczmal w 1968 roku w Poznaniu. - Pamiętam, jak szłam korytarzem szkoły muzycznej i szukałam chętnych do stworzenia orkiestry kameralnej. Okazało się, że sporo młodych ma chrapkę na takie muzykowanie - wspomina dyrygentka w rozmowie z Marcinem Pestą. Pierwszy koncert nowy zespół dał w auli PWSM, ale w ramach... zjazdu laryngologów. Zabrzmiały wtedy utwory Corellego i oczywiście Mozarta, z którym nieodłącznie kojarzona jest orkiestra Agnieszki Duczmal.

- Nazwę zasugerował nam impresario po entuzjastycznej wypowiedzi niemieckiego krytyka. Stwierdził on, że nikt tam nie wykonuje Mozarta jak my. I niemieckie zespoły powinny się od nas uczyć - mówi bez fałszywej skromności gość "Poranka Dwójki".

Początkowo orkiestra działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 roku zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

W dorobku artystycznym zespołu znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracuje także z radiofoniami zagranicznymi, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywa przede wszystkim muzykę polską. Fonograficzna spuścizna zespoły to blisko 50 płyt i 9 tysięcy minut muzyki nagranej głównie dla Polskiego Radia.

Występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus uświetni wtorkową Galę wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013. Podczas uroczystości wystąpi też drugi jubilat - Chór Polskiego Radia, który w tym roku obchodzi 65-lecie działalności.

W "Wybieram Dwójkę" zaprosiliśmy Państwa także do Iluzjonu Filmoteki Polskiej na przegląd filmowy "Eugeniusz Bodo  w 70. rocznicę śmierci". Prowadzący audycję Marcin Pesta rozmawiał z Marleną Gabryszewską z Filmoteki Narodowej.

Zobacz więcej na temat: dzieje się FILM MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdobywcy Koryfeuszy 2013

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego po raz trzeci wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Osobowością Roku został Piotr Beczała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IV Symfonia Góreckiego dojrzewała w szufladzie 7 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:00
- Dzieło jest gotowe i zabrzmi w kwietniu 2014 roku - mówiła Anna Górecka, córka wybitnego kompozytora, na spotkaniu promocyjnym książki "Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Relacje z wydarzenia zdała w "Poranku Dwójki" Beata Stylińska.
rozwiń zwiń