IV Symfonia Góreckiego dojrzewała w szufladzie 7 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:00
- Dzieło jest gotowe i zabrzmi w kwietniu 2014 roku - mówiła Anna Górecka, córka wybitnego kompozytora, na spotkaniu promocyjnym książki "Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Relacje z wydarzenia zdała w "Poranku Dwójki" Beata Stylińska.
Audio
  • IV Symfonia Góreckiego dojrzewała w szufladzie 7 lat. Rozmowa z Beatą Bolesławską-Lewandowską, Joanną Wnuk-Nazarową i córką kompozytora Anną Górecką (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa na temat projektu "Wschód kultury" (Poranek Dwójki)
Mikołaj Henryk Górecki, 1998
Mikołaj Henryk Górecki, 1998Foto: Adam Hawałej/PAP

To zapis rozmów z osobami z kręgu wybitnego kompozytora: z jego najbliższymi (z żoną i dziećmi), ze znajomymi, uczniami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami, postaciami ze świata kultury. Beata Bolesławska-Lewandowska przeprowadził wywiady od marca 2012 do marca 2013 roku. - To były długie i bardzo emocjonalne rozmowy. Dopiero autoryzacja złagodziła nieco ich temperaturę. Okazuje się, że Henryk Mikołaj Górecki był bliski bardzo wielu osobom - podkreśla autorka.

- Nieprawdziwy jest stereotyp odludka ukrytego w tatrzańskiej wsi - zgadza się Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR. - On żył sprawami kultury i muzyki. Walczył o NOSPR, Chór Polskiego Radia, Dwójkę. Tej ostatniej słuchał nieustannie, a wyciszał tylko podczas telewizyjnych transmisji sportowych - dodaje.

Beata Stylińska rozmawiała także z Anną Górecką, która rozwiała mity dotyczące krytycznego stosunku kompozytora do wykonawców oraz zdradziła szczegóły kwietniowej premiery IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, na którą muzyczny świat czeka z zapartym tchem.

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy też na temat projektu "Wschód kultury". To nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Po raz pierwszy na taką skalę trzy miejscowości - Białystok, Lublin i Rzeszów - odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Gośćmi Pawła Sawickiego byli: Kazimierz Monkiewicz, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Grażyna Dworakowska, Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, oraz  Rafał "Koza" Koziński z Warsztatów kultury "Lublin".

Czytaj także

Mikołaj Henryk Górecki – w drugą rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:37
Był i pozostanie jedną z największych indywidualności w muzyce współczesnej, a przy tym – artystą powszechnie cenionym i rozpoznawalnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Wschód Kultury: połączą nas sceny, miasta i kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 21:12
- Ten niezwykły projekt zainauguruje koncert, którego hasłem jest Zjednoczeni w Różnorodności. Będą występowały kolektywy złożone z polskich i zagranicznych wykonawców, a wydarzenia artystyczne połączymy z kuchnią wschodnią oraz inkubatorem kultury - zaprasza Kazimierz Monkiewicz.
rozwiń zwiń