REKLAMA

Nowe uderzenie "Ruchu Muzycznego"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 11:00
- Do tej pory wszystkich czytelników "Ruchu Muzycznego" można było pomieścić w sali Filharmonii Narodowej. Chcę to zmienić - mówił w Dwójce Tomasz Cyz, nowy redaktor naczelny pisma, które od teraz będzie miesięcznikiem.
Audio
  • Tomasz Cyz, nowy redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego", opowiada o nowej formule czasopisma (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Wolny agent Umeda i druga Japonia" Anny Nasiłowskiej (Poranek Dwójki)
Nowe uderzenie Ruchu Muzycznego
Foto: Glow Images/EastNews

- Gdy przyszedłem w czerwcu do "Ruchu Muzycznego", zaskoczyły mnie liczby - opowiadał Tomasz Cyz. - 500 sprzedanych egzemplarzy i nieco ponad 100 prenumerat to niezbyt satysfakcjonujący wynik dla tytułu, który ukazuje się od 70 lat. Weźmy pod uwagę, że żyjemy w kraju, w którym jest mnóstwo festiwali muzycznych, kilkanaście filharmonii, 9 teatrów operowych, w którym jest 37 milionów obywateli, z których około 9 tysięcy co tydzień zapełnia sale koncertowe. Biorąc pod uwagę naturalny mnożnik, czyli dwie osoby na egzemplarz, mamy około 1000 czytelników "Ruchu Muzycznego". To mniej więcej tyle osób, ile mieści się w sali Filharmonii Narodowej. Z tego stanu rzeczy należało wyciągnąć wnioski, i chyba bardzo szybko je wyciągnęliśmy. Było dla mnie jasne, że musi nastąpić jakiś rodzaj uderzenia - dodał.

Nowi autorzy, tematy, inny cykl wydawniczy - wychodzące od 1945 roku czasopismo muzyczne przechodzi ewolucję pod kierownictwem nowego redaktora naczelnego. Czy to jednak rzeczywiście ewolucja, czy może rewolucja? Zmiany formuły pisma zdążyły już wywołać wiele kontrowersji, do których Tomasz Cyz odniósł się także na naszej antenie.

Wcześniej ''Ruch Muzyczny'' był dwutygodnikiem, teraz przechodzi w tryb miesięczny. Objętość każdego numeru będzie wynosiła około stu stron, ale pismo zostanie czarno-białe – było wydawane w takich kolorach od 1945 roku. Redaktorami naczelnymi pisma byli kolejno: Stefan Kisielewski (1945-48), Zygmunt Mycielski (1960-68), Ludwik Erhardt (1970-2008) oraz Olgierd Pisarenko.

Ponadto w audycji Hanna Maria Giza przedstawiła książkę "Wolny agent Umeda i druga Japonia" Anny Nasiłowskiej, kolejną propozycję w konkursie Książka historyczna roku.

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

23 października (środa)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Ruch Muzyczny
Czytaj także

Spotkanie kompozytorów w Bielsku-Białej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
- Muzyki Góreckiego jest za mało. Dobrze by było, gdyby była grana nie tylko od święta, podczas jubileuszy, ale także na co dzień. Ta muzyka jest głęboka i wielka. Melomani muszą poznać język Henryka Mikołaja Góreckiego - mówił w "Poranku Dwójki" dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane oblicza amerykańskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:00
– American Film Festival to także retrospektywy. W tym roku będziemy odkrywać kompletnie nieznaną polskiej publiczności reżyserkę amerykańskiego kina niezależnego: Shirley Clarke – mówiła w "Poranku Dwójki" Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festival.
rozwiń zwiń