Spotkanie kompozytorów w Bielsku-Białej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
- Muzyki Góreckiego jest za mało. Dobrze by było, gdyby była grana nie tylko od święta, podczas jubileuszy, ale także na co dzień. Ta muzyka jest głęboka i wielka. Melomani muszą poznać język Henryka Mikołaja Góreckiego - mówił w "Poranku Dwójki" dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk.
Audio
  • Rozmowa o Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925-1926" Mariusz Wołos (Poranek Dwójki)
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj GóreckiFoto: Wikipedia domena publiczna/Szczebrzeszyński

Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej zainauguruje 18 października koncert poświęcony zmarłemu w 2010 roku wybitnemu kompozytorowi, który był jego pomysłodawcą i opiekunem. W tym roku obchodziłby on 80. urodziny. Zabrzmi m.in. II Symfonia Kopernikowska op. 31 i "Szeroka woda" op. 39 na chór mieszany a cappella.

- Miałem przyjemność rozmowy z profesorem na temat jego twórczości oraz utworów, które cenił. Był bardzo krytyczny w stosunku do swoich kompozycji i czasami leżały w szufladzie kilka lat, zanim ujrzały światło dzienne. Natomiast II Symfonia Kopernikowska była według niego najlepszym dziełem, które udało mu się stworzyć - opowiadał Mirosław Jacek Błaszczyk, który poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Śląskiej.

Podczas festiwalu 80. urodziny świętował będzie Krzysztof Penderecki. Jubilat na zakończenie sam poprowadzi orkiestrę, która wykona jego utwory. Organizatorzy uczczą także setne urodziny Witolda Lutosławskiego. Śląska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego wykona m.in. IV Symfonię i "Muzykę żałobną" na orkiestrę smyczkową. Gośćmi "Poranka" byli: dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk (w studiu PR w Katowicach) oraz - telefonicznie - Witold Szulakowski, kierownik artystyczny festiwalu.

W "Poranku" zaprezentowaliśmy też kolejną książkę nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Tym razem mówiliśmy o pracy Mariusza Wołosa "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925-1926".

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

16 października (środa)

Czytaj także

Gitary znów zabrzmią we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat Festiwalu Gitarowego "GITARA+", który od kilku lat przyciąga do Wrocławia gwiazdy międzynarodowego formatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światy równoległe" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 10:30
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 38. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Ich tematem przewodnim są "Światy równoległe" poruszające kwestie różnych porządków rzeczywistości społecznej.
rozwiń zwiń