Dziennikarka Dwójki nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
Nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Łapkiewicz zdobyła główną nagrodę w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory za reportaż "Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu".
Audio
  • "Podróż Kasi" - reportaż Alicji Grembowicz - Grand Prix KRRiT 2013
  • Relacja z wręczenia nagród w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego - o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory (Poranek Dwójki/Dwójka)
Aleksandra Łapkiewicz, zdobywczyni głównej nagrody w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory
Aleksandra Łapkiewicz, zdobywczyni głównej nagrody w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka StworyFoto: Jacek Konecki

Jury XIX Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory w składzie: Wojciech Markiewicz (przewodniczący), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho-Jocek, Anna Sekudewicz, Bartosz Panek w uzasadnieniu swojej decyzji o przyznaniu stypendium Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej napisało: "za niekonwencjonalną, dobrze udokumentowaną opowieść o artyście, który na przekór swoim czasom odkrył nowe horyzonty dla dźwięku, obrazu i słowa".

- Jestem zaskoczona i szczęśliwa - mówiła Aleksandra Łapkiewicz tuż po ogłoszeniu werdyktu. - Cieszę się, że mogłam zrobić audycję o tym człowieku. Wydaje mi się, że ta audycja mogła pojawić się tylko w Dwójce. Pokazuje ona bardzo ważnego artystę, który, jak się okazuje, nie jest powszechnie znany w Polsce.

>>Więcej o Julianie Antoniszu
Wyróżnieniem w konkursie im. Jacka Stwory uhonorowano Kamilę Perkę z Polskiego Radia Łódź, autorkę dokumentu "Dzieci się nie chowa", "za wrażliwość i niezwykle prostą, otwartą na nietypowych bohaterów i ich problemy narrację oraz umiejętne wykorzystanie środków radiowych".

W Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyło się również uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego - o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia.
Nagrodę główną jury konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Irena Piłatowska-Mądry, przyznało Alicji Grembowicz, autorce reportażu "Podróż Kasi", "za dramatyzm, wzruszające ukazanie poszukiwania tożsamości przez bohaterkę, wrażliwość i wielki warsztat autorki". Reportaż został zgłoszony przez PR 24.

Ponadto jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne - Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorom reportażu "Adam z Warszawy", "za niezgodę na krzywdę choćby jednego człowieka i poszukiwanie prawdy" oraz Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi (Fundacja Głos Ewangelii) - twórcom reportażu zgłoszonego do konkursu przez radiową Jedynkę "Szepty dzieciństwa", "za ukazanie z niezwykłą wrażliwością chrześcijańskiej postawy człowieka wobec bliźnich i przyrody, z jednoczesnym podziękowaniem za piękny portret pana Wincentego Bryćki".

Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski, nagrodziło Grand Prix Prezesa Polskiego Radia Katarzynę Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorkę dokumentu "Złoty chłopak", "za bardzo dobrze udokumentowaną i skonstruowaną radiową opowieść o człowieku, któremu udało się zrealizować wyprzedzające epokę marzenie o kinie - świątyni sztuki".
Nagrodę specjalną otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka dokumentu "Wyspa wolności", "za wnikliwe ukazanie ludzkich dramatów uciekinierów z PRL-u na Bornholm - wyspę wolności".

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Łukasza Zagrobelnego z zespołem.


Czytaj także

„Wspomnienie”- Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:36
Historię Renaty Bogdańskiej-Anders opowiada Maria Drue
rozwiń zwiń
Czytaj także

“Ptakom – na tak” – reportaż Alicji Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:19
Wtorek, 22 października, godzina 18.15. Program 3. Dzieci z warszawskiej Pragi budowały budki lęgowe . Pod okiem fachowców sklejały deszczułki, malowały , aż wreszcie przyszedł moment zawieszania domków na podwórkach praskich kamienic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Kobieta na szczycie” –Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 12:51
Wtorek, 29 października, godzina 21.14, Program I W warszawskim oddziale PTTK przy ul. Senatorskiej można obejrzeć wystawę zdjęć z wyprawy na Ararat. Była to kolejna góra, którą zdobyły kobiety ze Stowarzyszenia “Kilimandżaro”.
rozwiń zwiń