"Nowa Tradycja" - kultura ludowa nie jest obciachem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
– Jedną z gwiazd wieczoru będzie Maria Bienias z Woli Koryckiej, którą wielokrotnie już gościliśmy w radiu. Uwielbiamy ją. Jest wspaniałą wokalistką, a do tego ma ogromną wiedzę na temat dawnej kultury wsi mazowieckiej – mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, zapowiadając inauguracyjny koncert festiwalu "Nowa Tradycja".
Audio
  • "Nowa Tradycja" - kultura ludowa nie jest obciachem (Poranek Dwójki)
  • Relacja z wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (Poranek Dwójki)
Kapela ze Wsi Warszawa na ubiegłorocznej Nowej Tradycji
Kapela ze Wsi Warszawa na ubiegłorocznej "Nowej Tradycji"Foto: Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Najważniejszym celem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup inspirujących się polską muzyka ludową oraz muzyką mniejszości etnicznych. Festiwalowi od lat towarzyszy konkurs na najlepsza płytę folkową roku, czyli Folkowy Fonogramu Roku. W 2009 roku po raz pierwszy odbył się konkurs Fonogram Źródeł, którego celem jest promocja muzyki tradycyjnej w Polsce. O nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych.

17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"

Od tego roku festiwalowi towarzyszy konkurs na Fonogram Dwójki . Tu słuchacze głosowali na jedną z 40 płyt nominowanych do tytułu Folkowego Fonogramu Roku. Wyniki tego ostatniego konkursu poznaliśmy w magazynie "Źródła".

W związku z obchodami roku Oskara Kolberga, który swe wielkie etnograficzne dzieło rozpoczął od Mazowsza, tegoroczny festiwal zainauguruje muzyka tego regionu. Podczas koncertu Muzyka Źródeł wystąpią: Kapela Antoniego Cicheckiego z Grądek, Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina, Maria Bienias z Woli Koryckiej, Jerzy Dierżek ze wsi Sierzchowy. Natomiast w drugiej części wieczoru usłyszymy egzotyczne pieśni w wykonaniu młodej tureckiej artystki Çiğdem Aslan.

W "Poranku Dwójki" o "Nowej Tradycji" opowiadał Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Ponadto zaprezentowaliśmy kolejną pozycję z cyklu "25 książek na 25 -lecie" . Nie zabrakło "Archiwalni", "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Krzysztof Trebunia-Tutka) i oczywiście płyty tygodnia. To album "Nowa Tradycja 2013", czyli nagrania wykonawców ubiegłorocznego XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Codziennie do zdobycia 2 płyty.

Audycję prowadził Tomasz Obertyn.

mc

Czytaj także

Tak grano w latach ubiegłych!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 11:00
Już w maju po raz kolejny udowodnimy, że polska muzyka ludowa ma się dobrze i inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zanim jednak muzycy zmierzą się o główny laur festiwalu Nowa Tradycja, wróćmy pamięcią do minionych edycji festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń