"The Exterminating Angel". Danse macabre oczami Marcina Gmysa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 13:00
"The Exterminating Angel" jak wszystkie opery Thomasa Adesa ma charakter klaustrofobiczny. Twórca lubi gromadzić swoich bohaterów na niewielkim wycinku powierzchni – powiedział Marcin Gmys.
Audio
  • Marcin Gmys poleca stałą wystawę malarstwa Giovanniego Segantiniego (Poranek Dwójki)
  • Marcin Gmys poleca najnowszą operę Thomasa Ades'a "The Exterminating Angel" (Rekomendacje/Poranek Dwójki)
  • Marcin Gmys poleca książkę "Litwin wśród spadkobierców Króla-Ducha. Twórczość Ćiurlionisa wobec Młodej Polski" Radosława Okulicz-Kozaryna
  • Marcin Gmys poleca nagranie baletów Feliksa Nowowiejskiego (Poranek Dwójki)
  • Marcin Gmys poleca Kuźnicę na Mierzei Helskiej (Poranek Dwójki)
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Bieńczyk 1200.jpg
Marek Bieńczyk: blues to jest wszystko

Goszczący w Dwójce muzykolog i dyrektor Polskiego Radia Chopin poleca najnowszą operę Thomasa Ades'a, która miała swoje prawykonanie w Salzburgu, a niedawno można ją było podziwiać w streamingach z Meropolitan Opera.

- Akcja spektaklu rozgrywa się w jednym pokoju w czasie eleganckiego przyjęcia, z którego, z niewiadomych przyczyn, nikt nie może wyjść. Cała sytuacja trwa długimi tygodniami, w trakcie dochodzi do śmierci jednego z bohaterów. To istne danse macabre – dodał Marcin Gmys, który podkreślił również, że uwagę przykuwa oprawa muzyczna opery.

- Thomas Ades wprowadza tu po raz pierwszy muzykę elektroniczną, w tym fale Martenota - dodał Marcin Gmys.

W nagraniu audycji dowiemy się również, co wspólnego ma  "The Exterminating Angel" Ades’a z "Czarną maską" Krzysztofa Pendereckiego, a także posłuchamy innych rekomendacji muzykologa, takich jak malarstwo Giovanniego Segantiniego oraz książka Radosława Okulicz-Kozaryna "Litwin wśród spadkobierców Króla-Ducha. Twórczość Ćiurlionisa wobec Młodej Polski".

***

Gość: Marcin Gmys (muzykolog, dyrektor Polskiego Radia Chopin)

Data emisji: 22-26.01.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mko

Czytaj także

Anna Radziejewska o ruinach w miejscowości Ujazd

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 10:00
- Nie spodziewałam się, że tego typu budowla jest w Polsce. W momencie, kiedy został wybudowany Zamek Krzyżtopór był największym zespołem pałacowym w Europie, dopóki nie powstał Wersal - znakomita śpiewaczka dzieliła się w Dwójce swoimi fascynacjami.
rozwiń zwiń