Komu Anna Radziejewska odradza zawód śpiewaka?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 14:48
- Na poziomie egzaminu wstępnego zwracam uwagę, czy głos i osoba są interesujące - mówiła w audycji "Five o'clock" ceniona śpiewaczka, która prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Audio
  • Spotkanie z Anną Radziejewską i jej studentkami (Five o'clock/Dwójka)

To właśnie na tej uczelni spotkaliśmy się z Anną Radziejewską i jej studentkami. Bohaterka audycji podkreślała, że ciekawy głos i osobowość nie gwarantują powodzenia w zawodzie śpiewaka. Nauczycielka wspominała ucznia, który mimo dobrych predyspozycji wyjściowych miał ogromne trudności w nauczeniu się swoich partii. Z kolei inna studentka musiała zrezygnować z kariery solistki, ze względu na tremę. Oczywiście ważna jest pracowitość i determinacja. - Pamiętam, że jak Artur Ruciński zdał na studia to się o nim mówiło "takie nic". Dziś dzięki swojemu zacięciu jest śpiewakiem klasy światowej. Sama zresztą wiele elementów osiągnęłam pracowitością - opowiadała Anna Radziejewska.

Śpiewaczka dodała, że choć sama uważa za ważne codzienne wykonywanie ćwiczeń wokalnych, to zna doskonałych śpiewaków, którzy rozśpiewują się od razu na przygotowywanym repertuarze, a są też i tacy, którzy głos rozgrzewają dopiero podczas przedstawień.

Anna Radziejewska opowiadała też o swoim mistrzu Jerzym Artyszu oraz o włoskim kompozytorze Salvatore Sciarrino, który pisze dzieła z myślą o jej głosie. To ze względu na tę współprace śpiewaczka toczy walkę ze swoim "słowiańskim A".

Obok Anny Radziejewskiej w audycji wystąpiły jej studentki: Joanna Lalek, Monika Łopuszyńska i Milena Lange. Przy fortepianie towarzyszył im Paweł Sommer, a przy klawesynie Krzysztof Garstka.

Audycja odbyła się w Sali im. Melcera na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Anna Radziejewska (śpiewaczka, pedagog), Joanna Lalek, Monika Łopuszyńska i Milena Lange (śpiewaczki), Paweł Sommer (pianista), Krzysztof Garstka (klawesynista)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 17.00

bch/jsz/mc

Czytaj także

Klaudiusz Baran: bardzo długo broniłem się przed Bachem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:30
- Praktycznie od czasu studiów nie grałem utworów tego kompozytora. To chyba ze strachu przed jego geniuszem i tym, że nie do końca sobie z tym wyzwaniem poradzę – powiedział akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odradzałem im życie atmosferą Konkursu Chopinowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:00
- Moim uczniom zalecałem, żeby od razu po swoim występie wracali do Krakowa, żeby nie słuchali innych konkursowych wykonań - przygotowania do ostatniego Konkursu Chopinowskiego wspominał w Dwójce prof. Stefan Wojtas, nauczyciel dwójki uczestników tej imprezy Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Widaszek. Klarnecista w poszukiwaniu trzciny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:00
– Dopasowanie stroika to przekleństwo każdego grającego na klarnecie – mówił muzyk i pedagog Roman Widaszek, tłumacząc zainteresowanie klarnecistów pewnym gatunkiem trzciny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:00
- Stroik to dusza oboju i musi pozostawać pod pełną kontrolą muzyka – mówił w Dwójce Marek Niewiedział. Oboista przeprowadził w Dwójce pokazową lekcję gry na tym instrumencie.
rozwiń zwiń