REKLAMA

Hanna Kulenty: najwspanialej komponować dla konkretnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:53
- "DoubleCelloConcerto" napisałam dla Magdy Bojanowicz i Bartka Koziaka, którzy w maju wzięli ślub, więc jest to trochę prezent ślubny - kompozytorka mówiła w Dwójce o utworze, który będzie miał swoją premierę w Warszawie na festiwalu Eufonie.
Audio
  • Hanna Kulenty o utworze "DoubleCelloConcerto" (Poranek Dwójki)

eufonie 1200.jpg
Edward Chudzik: Eufonie to wielki festiwal z wielkimi koncertami

Hanna Kulenty wyjaśniła, że łączna pisownia trzech wyrazów w tytule odnosi się do spoistej struktury dzieła. - Jedna wiolonczela jest odbiciem drugiej, a niektóre partie wiolonczel są powielone przez orkiestrę, to bardzo spójny materiał.

Kompozytorka dodała, że pisanie z myślą o parze konkretnych wiolonczelistów ułatwiło jej pracę. - Wiem, jak grają, a oni są przyzwyczajeni do mojego stylu. Techniczne problemy w tym koncercie nie są duże. Wyzwania są raczej natury metrycznej i emocjonalnej.

Utwór "DoubleCelloConcerto" przenosi słuchaczy z czasu rzeczywistego do czasu urojonego. Hanna Kulenty wyjaśniła, na czym polega ten stan emocjonalny i co ma wspólnego z takimi naukowcami jak Stephen Hawking i Albert Einstein.

Premierowe wykonanie DoubleCelloConcerto zabrzmi w Filharmonii Narodowej, 27 listopada w trakcie koncertu "Polsko-ukraińskie inspiracje" w ramach festiwalu Eufonie.

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Hanna Kulenty (kompozytorka)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla MUZYKA KULTURA
Czytaj także

Krzysztof Herdzin: to pierwszy taki koncert na świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:00
- W ostatnim czasie los obdarowuje mnie wyzwaniami, które stanowią najpiękniejszy bodziec do działania, bo mierzę się z czymś po raz pierwszy - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o kompozycjach ze swojej nowej płyty "Concerto and Concertino".
rozwiń zwiń