REKLAMA

Krzysztof Herdzin: to pierwszy taki koncert na świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:00
- W ostatnim czasie los obdarowuje mnie wyzwaniami, które stanowią najpiękniejszy bodziec do działania, bo mierzę się z czymś po raz pierwszy - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o kompozycjach ze swojej nowej płyty "Concerto and Concertino".
Audio
  • Krzysztof Herdzin o płycie "Concerto and Concertino" (Poranek Dwójki)

Na krążku znalazł się m.in. "Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę". Krzysztof Herdzin podkreślił, że do tej pory w literaturze światowej nie było formy muzycznej łączącej te dwa instrumenty. - I saksofon i altówką są tu bardzo mocno wyeksploatowane, bardzo koncertujące i wirtuozowskie. Przed nagraniem największym znakiem zapytania było, czy altówka przebije się w orkiestrowej oprawie.

Kompozytor wspomniał, że ostatecznie musiał ograniczyć sekcję smyczków o prawie 20 osób, gdyż orkiestra zagłuszała altówkę. Gość "Poranka Dwójki" opowiadał, że praca nad utworem zamówionym przez altowiolistę Wojciecha Kołaczyka zajęła mu pół roku i była dużym wyzwaniem. Na płycie Krzysztofa Herdzina partię altówki wykonuje Katarzyna Budnik-Gałązka.

W audycji twórca opowiadał też o drugiej kompozycji z albumu ("Concertino na trio stroikowe i smyczki"), która również ma nowatorską formę. Wiele ciepłych słów z ust naszego gościa padło pod adresem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która była jednym z największych odkryć i zachwytów Krzysztofa Herdzina podczas nagrań.

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Herdzin (kompozytor i pianista)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Dębicz: bez Marka i Wacka nie byłoby mnie jako pianisty

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:00
- Moi rodzice mieli płyty winylowe tego duetu. Stanowiły one dla mnie punkt zapalny -wszechstronny pianista opowiadał w Dwójce o nagraniach, które wywarły na niego największy wpływ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Sałajczyk: Orfeusz to ukoronowanie artystycznej drogi

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 18:00
- To dla mnie bardzo niespodziewana nagroda. Dzięki temu cenniejsza i sprawiająca, że czuję się zaszczycony i dumny. Cieszy mnie bardzo, że moja praca i wysiłek zostały zauważone – mówił w Dwójce znakomity pianista i pedagog.
rozwiń zwiń