Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
Audio
  • Elżbieta Sikora o obchodzie swoich 75. urodzin (Poranek Dwójki)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: materiały prasowe

Elżbieta Sikora PWM photo B_Barczyk_1200.jpg
Elżbieta Sikora. Finał jubileuszu

W niedzielę 20 października zostanie zagrany koncert z okazji 75. urodzin Elżbiety Sikory. Jest on finalnym akcentem wydarzeń związanych z urodzinami artystki. Wcześniej kompozytorka świętowała m.in. we Francji, gdzie został zagrany jej utwór Sonosphère II, a także we Wrocławskim Forum Narodowym, czy na festiwalu Musica Electronica Nova. Finał jubileuszu odbędzie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Jak zaznaczyła artystka, wybór utworów nie jest przypadkowy, a chociaż wydarzenie jest nostalgiczne, to znalazło się w nim wiele nowych, świeżych kompozycji. W programie odnajdziemy zarówno kompozycje Elżbiety Sikory, jak i utwory Stanisława Moniuszki, Igora Strawińskiego czy Paula Dukasa. Pojawił się również utwór na specjalne zamówienie, czyli Przejście Podziemne, które nawiązuje do trudnej historii Warszawy. - Nie chciałam robić portretu tego miasta, broń Boże. I przyznam się, że taką główną inspiracją było usłyszenie przeze mnie syren na rocznicę Powstania Warszawskiego, które są przejmujące. Pomyślałam sobie, że taki dźwięk powinien się znaleźć w tym utworze - wyjaśniła kompozytorka.

Dlaczego Elżbieta Sikora wybrała Ucznia Czarnoksiężnika Paula Dukasa? I kto jest jej muzycznym mistrzem? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Elżbieta Sikora (polska kompozytorka)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am

Czytaj także

Sławomir Pietras: Bogdan Paprocki to dla kilku pokoleń jeden z ojców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:08
- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
rozwiń zwiń