Gościni, ministerka, chirurżka. Czy feminatywy się przyjmą?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:04
- To są całkowicie poprawne gramatycznie formy, pozostaje jednak kwestia, czy te formy aprobujemy czy nie - mówiła w Dwójce  językoznawczyni dr Agata Hącia.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Masson

Badaczka języka podkreśliła, że kwestia feminatywów jest zagadnieniem społecznym, a nie językowym. Formy te mieszczą się bowiem w systemie języka polskiego. Przez wiele osób są jednak postrzegane jako nienaturalne i odgórnie narzucone. - W tym momencie pojawia się pytanie, co jest naturalną ewolucją języka? - pytała dr Agata Hącia. - To, co teraz obserwujemy, częściowo wynika z pewnych poglądów. Te poglądy są reprezentowane przez jakąś część społeczeństwa. Czy to jest naturalny rozwój?

Gość "Poranka Dwójki" dodała, że zanim sięgniemy po feminatywy, warto uwzględnić życzenie osoby, z którą rozmawiamy. - To po pierwsze świadczy o naszej grzeczności. Po drugie pokazuje, że odnajdujemy się we wspólnej przestrzeni. Nie widzimy tylko własnych przekonań, ale również uwzględniamy to, czego życzy sobie osoba, z którą jesteśmy w interakcji.

W audycji dr Agata Hącia zwróciła uwagę, że pozytywny stosunek do feminatywów w większym stopniu obserwuje u kolegów językoznawców niż u koleżanek językoznawczyń. Badaczka wyjaśniła, dlaczego sama buntuje przeciwko niektórym feminatywom. Dr Hącia mówiła też o formalnej różnicy między odmianą nazwisk i dodawaniem żeńskich końcówek. Jako przykład posłużyła się nazwą festiwalu Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 9.30

bch

Czytaj także

Archaizmy w związkach frazeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:57
W audycji tym razem pojawiły się zagadki językowe dotyczące związków frazeologicznych z komponentami archaicznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłopotliwa odmiana rzeczowników

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:09
W audycji tym razem królowały zagadki językowe dotyczące rzeczownika.
rozwiń zwiń