Etnolodzy zapraszają do wspólnego świętowania

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 12:00
W 2019 roku dzień 9 lutego ogłoszony został Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Ma popularyzować ciekawą i niezwykle cenną dla rozwoju społecznego dziedzinę, która jak żadna inna wychodzi poza mury uczelni.
Audio
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej obchodzimy po raz drugi.
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej obchodzimy po raz drugi.Foto: mat. pras.

Kilka lat temu przy okazji zmian w nauczaniu wyższym etnologia, etnografia i antropologia kulturowa zniknęły z wykazu dyscyplin Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcąc nie dopuścić do wyparcia ich z naukowej i pozanaukowej świadomości, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze postanowiło ogłosić 9 lutego świętem tych dyscyplin. W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

Wspólne coroczne obchody mają więc sprzyjać solidarności środowiska, dbaniu o dorobek wielu pokoleń etnolożek i etnologów oraz antropolożek i antropologów oraz upowszechnianiu go, a także pokazaniu, że nauki etnologiczne mogę przydać się w naszej codzienności.

W tym roku obchodom 9 lutego towarzyszy akcja Wielkiego Czytania Kolberga, a o tym, co w ramach tego będzie się działo, rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Majbrodą z PTL we Wrocławiu i prof. Anną Brzezińską z Poznania. 

Do tego: 

 • w "Historii polskiego folku" Wojciech Ossowski, zbliżając się do finiszu naszego gawędowego cyklu, zaprasza Słuchaczy do tworzenia ostatnich odcinków audycji!

  "Historia polskiego folku" na antenie Dwójki gości bowiem jeszcze tylko do końca lutego.
  W tej audycji Wojciech Ossowski co tydzień w sobotę zabierał nas w przeszłość, aż do ponurych lat 60. XIX stulecia, by stopniowo przypominać coraz to nowsze produkcje, które porwały nas prawie do współczesności. Prawie, bo zostały nam trzy ostatnie dekady, a w nich tak wiele się działo, że wybór tematów na ostatnie odcinki cyklu jest bardzo trudny.
  Dlatego Autor prosi o pomoc Słuchaczy.
  🔹Prosimy wysyłać nazwy zespołów i tematy, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w ostatnich już odcinkach "Historii polskiego folku"!
  🔹 wojciech.ossowski@polskieradio.pl

 • z Moniką Chrobak poznawaliśmy tradycje łemkowskie podtrzymywane przez członków zespołu regionalnego Pogranicze z Tylicza w Małopolsce,
  Posłuchaj
  05:43 _PR2_AAC 2021_02_06-08-12-21 chrobak.mp3 Odwiedziny i członków zespołu regionalnego Pogranicze z Tylicza (Poranek Dwójki)
   
 • Bartłomiej Koszarek zaprasza na 49. Festiwalu Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej,

a także w  materiale Pauliny Pikiewicz poznawaliśmy szczegóły Starochorzowskich Dźwiękobrazów, projektu audiowizualnego inspirowanego lokalnym środowiskiem naturalnym oraz rolniczymi tradycjami Chorzowa Starego oraz Maciejkowic. W tym celu wybraliśmy się w szczególne miejsce na koncert – Żabie Doły na Górnym Śląsku. Te dawne zbiorniki wodne, czyli osadniki poflotacyjne Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały stały się właśnie kolebką projektu. W ramach akcji powstały dwa utwory muzyki elektronicznej, zachowujące w dźwiękach krajobraz przyrodniczy znikający w skutek zmian urbanistycznych. Opowiadali nam o tym sami autorzy: Krzysztof Głuch i Michał Marzetz.

- Pomysł wynikł z mojego zainteresowania muzyką elektroniczną, ambientową. Pomogła w tym też pandemia, bo zająłem się muzyką, którą mogę robić sam w domu. Jednym z założeniem było, żeby zwrócić uwagę na naturę, na krajobraz rolniczy Chorzowa Starego i krajobraz Żabich Dołów. Uchwyciliśmy obraz, który już znika. Za kilka lat ta panorama Chorzowa Starego przejdzie do historii, bo pola znikną, zostaną zabudowane. T schyłkowy moment - mówili w audycji Krzysztof Gołuch i Michał "Farmer" Marzetz, zwracając uwagę na niezwykły teren, który latami eksploatowany był przez przemysł i człowieka, aby na powrót poddać się sile przyrody.

Żabie Doły, park między Bytomiem a Chorzowem. Żabie Doły, park między Bytomiem a Chorzowem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 6.02.2021

Godzina emisji: 7.00-10.00