Marcin Masecki: barok to epoka, w której po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 12:01
- Nasz pomysł jest częścią czegoś, co robimy już od jakiegoś czasu, to znaczy prezentowania muzyki klasycznej w kontekstach mniej oczywistych. Czy to w knajpie, właśnie tak jak to będzie w Barze Studio, czy to na otwartym powietrzu na placu Defilad, w miejscach, w których inaczej odbiera się muzykę klasyczną niż w świątyniach typu filharmonia lub teatr - mówił w "Poranku Dwójki" o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" Marcin Masecki.
Plakat pierwszego z koncertów cyklu Barok, Barok, Barok
Plakat pierwszego z koncertów cyklu "Barok, Barok, Barok"Foto: materiały prom.

Masecki Markowicz 1200.jpg
Masecki & Markowicz zagrali Bacha w Dwójce [ZOBACZ WIDEO]

Każdy z trzech koncertów poświęcony będzie jednej z barokowych tradycji - niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Utwory zostaną zaproponowane w różnych konfiguracjach - od występów solowych po małe orkiestry.

- Wspólnie z Marcinem Markowiczem i Sebastianem Aleksandrowiczem wymyśliliśmy sobie cykl poświęcony barokowi, który kochamy. Jest to epoka, w której po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty. Wcześniej królowała muzyka wokalna, a instrumenty akompaniowały, natomiast w baroku mieliśmy pierwszy taki rozkwit muzyki czysto instrumentalnej. Barok jest piękną muzyką do grania, gdyż w partyturach nie ma tak dużo wskazówek interpretacyjnych jak w późniejszych epokach. Wykonawcy mogą więc sobie pozwolić na wiele, jest tam sporo przestrzeni do improwizacji, do ornamentowania, do bycia sobą - podkreślał Marcin Masecki.


Posłuchaj
09:55 Poranek Dwójki 8.11.2021 masecki.mp3 Marcin Masecki o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" (Poranek Dwójki) 

Barok to oczywiście Jan Sebastian Bach, ale nie tylko. - To była długa epoka, 150 lat, mniej więcej od 1600 do 1750 roku. Dużo było tam bardzo ciekawych postaci. Oprócz Jana Sebastiana będziemy grać też innych, mniej znanych Bachów, a także innych kompozytorów, o których również warto pamiętać - tłumaczył pianista.

Pierwszy koncert z cyklu "Barok, Barok, Barok", z muzyką niemiecką, odbędzie się w najbliższy wtorek (9.11) o godz. 19.00. - Gramy w knajpie, w Barze Studio, więc całkiem prawdopodobne, że jak skończy się część oficjalna, to będziemy jeszcze muzykować i demować. Nie mogę też wykluczyć, że około północy zaczniemy grać w jakieś gry, na przykład w chowanego - zapowiadał Marcin Masecki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Masecki (pianista, aranżer, kompozytor)

Data emisji: 8.11.2021

Godzina emisji: 9.30

pg/mg