Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:00
- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/blurAZ
  • Po 83 latach do Polski powróci cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza i 4 makat Mieczysława Szymańskiego.
  • Dzieła te przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej, między innymi w relacje z sąsiadami, tradycje tolerancji i konstytucjonalizmu.

Dzięki wieloletnim staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz osobistemu zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, cała kolekcja zostanie przekazana Polsce i stanie się elementem stałej wystawy Muzeum Historii Polski. Rozmawialiśmy o tym z dyrektorem instytucji Robertem Kostro.

Eksperyment artystyczny o dużej wartości historycznej

Gość Dwójki podkreślił, że to wydarzenie wielowymiarowe. - Po pierwsze to ciekawe dzieła, cykl obrazów powstał na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wystawę światową w 1939 roku w Nowym Jorku. Każdy z tych obrazów był malowany przez 11 malarzy, to interesujący eksperyment artystyczny. Makaty Szymańskiego też mają wielką wartość artystyczną - mówił.

Losy obrazów wpisane w historię Polski

Dodał, że cykl obrazów odzwierciedla pewną wizję historii Polski. - Pomysł na tematykę tych obrazów powstał w komisji historyków pod kierunkiem prof. Oskara Haleckiego, wybitnej postaci polskiej historiografii. Po części te obrazy dzielą polskie losy w okresie komunizmu, znalazły się w USA w 1939 roku, dopiero teraz powrócą do Polski - opisywał.

Większość eksponatów z wystawy w 1939 roku zostało sprzedanych na aukcji. - Cykl obrazów i makaty zostały przekazane do jezuickiego college'u, gdzie były przechowywane do dzisiaj. Zabiegi o ich powrót trwały wiele lat - zaznaczył Robert Kostro.

Posłuchaj
15:35 2022_05_09 09_31_51_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski (Poranek Dwójki)

 

Według dyrektora Muzeum Historii Polski dla tego cyklu malarskiego przeznaczono specjalne miejsce. - Będzie on korespondował z "Dziejami cywilizacji w Polsce" Matejki, będą się one wzajemnie uzupełniać, pokażemy jak w latach 30. widziano historię Polski - mówił.

Rozwój dzięki współpracy

Cykl Łukaszowców ukazuje te wydarzenia z naszej historii, które wniosły coś do dziedzictwa cywilizacji europejskiej. - Zaczyna się od spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha. Potem jest chrzest Litwy, później przywileje jedlneńskie, unia lubelska i konfederacja warszawska, bitwa wiedeńska i Konstytucja 3 maja. Chodziło o pokazanie Polski, która rozwija się dzięki unii, porozumieniu, a nie poprzez podboje - powiedział Robert Kostro.

"Ukraina. Wojna w Europie" - wystawa w Łazienkach Królewskich

Robert Kostro opowiedział także o otwartej właśnie prezentacji "Ukraina. Wojna w Europie" w Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich. - Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę pokazującą to, co tam się dzieje. Jest prezentowana w Kijowie, w Wilnie, a potem będzie do zobaczenia również w miastach niemieckich, trzeba informować o tych wydarzeniach - mówił.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mo