Pieśni ukraińskiego lasu na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 13:00
W sobotnim Folkowym Poranku Dwójki… rozmowa z Natalią Rybką-Parchomenko o genezie projektu „Pieśni lasu”, który zaprezentowany zostanie w sobotę na festiwalu „Nowa Tradycja”.
Audio
 • Wywiad z Natalią Rybką-Parchomenko z zespołu Kurbasy (Poranek Dwójki)
Kurbasy
KurbasyFoto: Andrij Bomczyk/Андрій Бомчик

O Ukrainie i Ukraińcach, o życiu i śmierci, o samotności i spotkaniach ludzi z tradycją artystka mówiła w rozmowie z Marianą Kril.

- W 2020 roku zaczęła się kwarantanna, która przygotowała Ukraińców do wojny. Teraz to tak rozumiemy. Wtedy zostaliśmy zamknięci, nie mogliśmy rozmawiać ze sobą, pracować, i tak dalej. I wtedy też baliśmy się śmierci. Siedzieliśmy w domach, dzieci również, nie było możliwości rozmawiać - opowiadała w audycji.

Jak w tych okolicznościach zrodził się ich projekt "Pieśni lasu"? - Moja koleżanka z zespołu Maria Oneszczak, z którą razem wykonujemy program „Pieśni lasu”, który już niedługo usłyszycie, ma pod Lwowem dom, jest tam bardzo piękny las. To był wiosna 2020 roku. W kwietniu zaprosiła mnie do siebie. Powiedziała, że będziemy chodzić do lasu i to będzie nasza terapia. Będziemy coś filmować, publikować na naszych stronach, a coś po prostu będziemy robić tylko dla siebie. Zaczęłyśmy chodzić do lasu. Maria ma bardzo ciekawy indyjski instrument shruti box. To rodzaj harmonii.

Do tego instrumenty artystki z czasem zaczęły dodawać różne inna małe instrumenty, oraz oczywiście śpiew, który jest obowiązkowy w Teatrze Łesia Kurbasa we Lwowie. - Program jest bardzo prawdziwy, to wszystko zrodziło się w lesie. Ciekawe jest to, że występujemy w duecie z Marią, a program składa się z pieśni ukraińskich – wesnianek, ballad, pieśni o miłości z Polesia, Bukowiny, Połtawszczyzny, Podola, Ukrainy Centralnej. Bardzo ciekawe są też instrumenty muzyczne, które tworzą niezwykły, medytacyjny klimat. Po tym, jak covid trochę przygasł mogłyśmy ten program gdzieś przedstawić. I pierwszy koncert był w Kijowie. Kostiumy na koncert stworzyła dla nas ukraińska artystka Olena Didyk. Jest to bardzo utalentowana kobieta, która tworzy niezwykłe rzeczy. To raj dla kobiet, które lubią piękne ubrania inspirowane ukraińskim tradycyjnym strojem. Z czasem też poprosiłyśmy ukraińskiego plastyka Serhija Petluka, by stworzył dla nas multimedia. Wykonał piękny kwiat, który ma w sobie takie hasła jak miłość, życie. Są one bardzo potrzebne teraz całemu świata, a zwłaszcza Ukraińcom. Chcę też powiedzieć, że tak, jak zmienia się przestrzeń dookoła Ukrainy, tak i my też nie mogłyśmy się nie zmienić. Specjalnie na festiwalu „Nowa tradycja” wykonamy kilka bardzo pięknych, dawnych pieśni wojskowych, które już śpiewałyśmy. Będą też zupełnie nowe utwory. I państwo je usłyszą. „Pieśni lasu” to koncert kameralny, jest on bardzo cichy.

Do tego w audycji:

 • Laureat Nagrody Muzyka Źródeł 2022 Józef Broda opowiadał o istocie jego muzycznej i pedagogicznej drogi. Józef Broda to urodzony w 1941 roku w Ustroniu multiinstrumentalista, pedagog i budowniczy instrumentów ludowych. Artysta wraz​ ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz został wyróżniony w tym roku nagrodą, przyznawaną przez Polskie Radio i Radiowe Centrum Kultury Ludowej. O sobie, swojej twórczości i pasji pedagogicznej ​mówi nie inaczej, jak przez historie.
  Posłuchaj
  06:54 _PR2_AAC 2022_05_14-07-48-50 Józef Broda.mp3 Józef Broda gwiazdą festiwalu Nowa Tradycja 2022 (Poranek Dwójki)
   
  Chwilę później, o 8.10, Stanisława Galica-Górkiewicz przybliżała nam jej muzykancką historię i udzieliła przestrogi, że przymuszanie nie jest niczym dobrym. Galica-Górkiewocz to urodzona w Bukowinie Tatrzańskiej skrzypaczka, animatorka kultury, pisarka, wybitna popularyzatorka tradycji ludowej Podhala. Jej gry skrzypcowej będzie można posłuchać na żywo już dziś o 20:00 podczas wieczornego koncertu na Festiwalu Nowa Tradycja. 
  Posłuchaj
  06:36 _PR2_AAC 2022_05_14-08-14-36 stasia galica gorkiewicz.mp3 Muzyka Podhala w wykonaniu mistrzyni Stanisławy Galicy-Górkiewicz (Poranek Dwójki) 
 • Z kolei o 8.35 łączymy się telefonicznie z Lublinem. O Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody powiedział dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża - Piotr Franaszek
 • Posłuchaj
  06:35 _PR2_AAC 2022_05_14-08-40-08 franaszek.mp3 Zaproszenie na Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody (Poranek Dwójki)
   
 • O 8.50 w Źródłosłowie etnolog prof. Mariola Tymochowicz z UMCS w Lublinie opowiadał o jagodach.
 • Z kolei o 9.10 relacja z pierwszego dnia 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
  Posłuchaj
  07:42 _PR2_AAC 2022_05_14-09-16-30 ola Faryńska.mp3 Relacja Aleksandry Faryńskiej z pierwszego dnia 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (Poranek Dwójki)
   
 • W naszej porankowej zabawie do zdobycia był pakiet sześciu płyt naszych festiwalowych gości, zespołów: Kurbasy, Bastarda i Chóru SWPS, Sutari, Babooshki, Babadag i Tęgie Chłopy, a także Płyta Tygodnia Mozart Momentum 1786 Leifa Ove Andsnesa.

PLAYLISTA

 1. Kurbasy Verba
 2. Tęgie Chłopy Gdy nie przychodzi sen
 3. Camille Saint-Saens Sonata Es-dur, op. 167 na klarnet i fortepian, I. Allegretto Gervase de Peyer, Gwenneth Pryor
 4. Bastarda i Chór SWPS Wiosna
 5. Wernyhora Żurba
 6. Antonio Vivaldi Koncert wiolonczelowy G-dur, RV 415, I. Allegro Christophe Coin L’Onda Armonica
 7. 3MA Mariam
 8. "MOZART MOMENTUM 1786" , Trio nr.3 B-dur i Kwartet fortepianowy Es-dur, Mahler Chamber Orchestra
 9. W.A.Mozart, Koncert fortepianowy nr 23 A-dur KV 488 cz III Leif Ove Andsnes, Mahler Chamber Orchestra
 10. Sutari Lila gąski
 11. Stanisława Górkiewicz Nuty bartusiowe i krzesane
 12. Antonio Vivaldi, Max Richter Cztery pory rok, Daniel Hope Konzerthaus Kammerorchester Berlin
 13. Babooshki Rano, rano
 14. Jabra Latham The Grey / The Bright, II. The Bright Jabra Latham, Douglas Coghill, Ivan James, James Menzies, Amanda Hodder, Meriel Owen
 15. Matthieu Saglio Bolero Triste Matthieu Saglio, Ricardo Esteve, Vincent Peirani
 16. Zawierucha Wiązanka oberków
 17. Rube Świnie Śmierć i młodzieniec
 18. Triosence Arabian Princess
 19. Babadag Ej Toli Toli/So Far Away
 20. Kurbasy Gryc
 21. Anonim Marizápalos David Mayoral, Michel Godard, Taracea

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 9.30