Molier i jego niezmienne aktualny "Świętoszek" na radomskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:45
- Poza wagą tematu "Świętoszka" jest przyjemność spotkania z autorem. Mamy do czynienia z arcykomedią, jednym z najważniejszych tekstów w historii teatru - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Tumidajski, reżyser w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie trwają próby przed premierą "Świętoszka".
W Poranku Dwójki zajmujemy się tematem teatru
W "Poranku Dwójki" zajmujemy się tematem teatruFoto: Pixabay.com

"Świętoszek" to wiecznie żywa, niepokojąco aktualna komedia jednego z najwybitniejszych autorów sztuk teatralnych.

Paryska prapremiera, ponad 350 lat temu, zakończyła się skandalem i zakazem wystawiania sztuki. Dziś "Tartuffe" nie budzi już takiego oburzenia (czy na pewno?), jednak siła tego tekstu nie zmalała – wciąż niezwykle trafnie punktuje fałszywą religijność i hipokryzję, nadal jest lustrem, w którym odbija się rzeczywistość. Natura ludzka wcale tak szybko się nie zmienia, a świętoszkowatych hipokrytów, którzy pouczają innych, jak mają żyć, sami nie trzymając się głoszonych przez siebie zasad, nie brakuje… Do dzisiaj tekst pozostaje jedną z najczęściej wystawianych sztuk Moliera.

- Temat "Świętoszka" jest aż nazbyt aktualny dzisiaj, ale to jest plus dla teatru - podkreślił Jarosław Tumidajski. - Cały czas mamy gorący temat na scenie.

Słuchowisko "Chory z urojenia" Moliera >>>>

"Tartuffe, czyli Świętoszek" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego to nie tylko mocny, wyrazisty temat przedstawiony w uwspółcześnionej wersji. To także wspaniały komediowy żywioł ze świetnie zarysowanymi postaciami, znakomitą grą aktorską i widowiskową scenografią. 

Premiera 21 maja br. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

(opis za: teatr.radom.pl)

Posłuchaj
10:46 Poranek Dwójki 18 maj 2022 09_34_52.mp3 Rozmowa z Jarosławem Tumidajskim o inscenizacji sztuki Moliera "Świętoszek" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Tumidajski (reżyser)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 9.35


Czytaj także

Mikołaj Grabowski: zanim sięgnąłem po "Don Juana", musiałem pokonać własny lęk

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:33
- Myślałem, że bardziej znam się na sprawach polskich, więc o nich będę mówił. Mało się znam na Francji czy Anglii, no ale tak nieśmiało próbowałem zrobić "Króla Leara", w końcu "Tartuffe'a", a teraz przyszło do "Don Juana". Mówiąc szczerze, marzyłem o nim przez długie lata - powiedział w "Poranku Dwójki" reżyser spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta".
rozwiń zwiń