X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:45
- W dziełach Moliera, oprócz "Don Juana", nie ma śmierci, konfliktów klasowych ani walki o władzę.  Tu po prostu kilka osób rozmawia w salonie, tworząc opowieść o miłości i nienawiści - podkreślił Tomasz Łubieński, autor książki "Molier nasz współczesny”.
Audio
  • Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze" (Strefa literatury/Dwójka)
Molier, portret Nicolasa Mignarda z 1658 roku
Molier, portret Nicolasa Mignarda z 1658 roku Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

wiki Alexander Dumas 1200.jpg
Aleksander Dumas. Muszkieter literatury

Goszczący w Dwójce eseista opowiadał m.in. o tym, jak twórczość Moliera różni się od dzieł Williama Szekspira.

- Molier w porównaniu do angielskiego dramaturga jest niezwykle kameralny. Nie ma u niego – tak jak u Szekspira – polityki i wojny, a mimo wszystko wyczuwa się tu napięcie. Geniusz Moliera polega na tym, że jego postaci są uniwersalne. Rozpoznajemy w nich swoich znajomych – jedni są mizantropami, drudzy świętoszkami, a jeszcze inni donżuanami. Molierowskie sztuki pasują do każdej epoki – dodał Tomasz Łubieński. Autor książki "Molier nasz współczesny" gościł w "Strefie literatury" z okazji przypadającej 17 lutego 345. rocznicy śmierci Moliera.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. rozmowy z Andrzejem Sewerynem, który zagrał wiele molierowskich ról na scenie Comedie Francaise, czyli w Domu Moliera, a również sztuki Moliera reżyserował.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Tomasz Łubieński (autor książki "Molier nasz współczesny"), Michał Mizera (wykładowca i literaturoznawca), Jerzy Radziwiłowicz (aktor, tłumacz literatury francuskiej i znawca Francji XVII wieku), Agnieszka Rucińska (laureatka paryskiej nagrody teatralnej Petit(Pti) Molier), Andrzej Seweryn (aktor)

Data emisji: 18.02.2018

Godzina emisji: 20.00

mz/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libera o dziełach Becketta: nie są do zwykłego czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- To literatura do smakowania, gdyż wywodzi się z ducha poezji. To trzeba czytać kawałek po kawałku, dramat po dramacie, to jest na długą lekturę - mówił o dwutomowym wydaniu "Utworów wybranych" Samuela Becketta ich tłumacz i autor opracowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylvia Plath. "Jej czarna legenda jest jak przycisk do papieru"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:45
- Wiele osób w Polsce zna Sylvię Plath, wie o jej problemach psychicznych i samobójczej śmierci, pewnie też o jej trudnym małżeństwie. Natomiast to wszystko przykrywa, jak przycisk do papieru jej twórczość - mówiła w Dwójce Joanna Mueller, poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
rozwiń zwiń