Polskie Radio
Section05
Radom

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki KULTURA SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

"10 kłamstw, manipulacji i insynuacji". Schreiber punktuje wystąpienie Tuska

"10 kłamstw, manipulacji i insynuacji Donalda Tuska" - tak zostało zatytułowane wideo opublikowane na kanale YouTube Łukasza Schreibera. Minister w KPRM zwrócił uwagę na wypowiedzi szefa Platformy Obywatelskiej, które padły w trakcie konwencji w Radomiu. Polityk wyjaśnił, że w trakcie jednego przemówienia Donald Tusk kłamał, insynuował, a także manipulował aż 38 razy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radom Łukasz Schreiber Donald Tusk polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Rocznica peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Bp Solarczyk: człowiek tęskni za Łaską Boga

W radomskiej katedrze, w 50. rocznicę rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, biskup radomski Marek Solarczyk przewodniczył uroczystej Mszy świętej. - Człowiek pragnie i tęskni za Łaską Boga. Pyta, co zrobić, aby Ją przyjąć? może nie jest od razu gotowy, aby wszystko porzucić - mówił biskup radomski.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki Radom regiony Msza święta aktualności katolickie

Świątek rozbiła debiutantkę. Polska w turnieju finałowym!

Polskie tenisistki pokonały Rumunki 4:0 w rozgrywanym w Radomiu meczu barażowym o prawo gry w turnieju finałowym Billie Jean King Cup. W pierwszym sobotnim pojedynku singlowym Iga Świątek pokonała Andreeę Prisacariu (WTA 324) 6:0, 6:0. Następnie Magdalene Fręch i Alicja Rosolska zwyciężyły w deblu z z parą Mitu/Prisacariu 5:7, 6:3, 10:5.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Tenis Iga Świątek Magda Linette Alicja Rosolska Radom TYLKO U NAS

Samorządy pomagają mieszkańcom, którzy przyjmują Ukraińców

Niektóre samorządy zdecydowały się wesprzeć swoich mieszkańców, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom. - Chcemy odciążyć osoby, które nie tylko pomagają i otwierają serca, ale także otwierają swoje domy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. W jaki sposób duże i małe miasta pomagają mieszkańcom?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Joanna Racewicz Jedynka Ukraina pomoc Radom Otwock Chełm

"Kobieta" - wystawa zainspirowana postacią malarki Anny Bilińskiej w Radomiu

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - do końca czerwca - można oglądać wystawę "Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". Inspiracją dla twórców ekspozycji była postać jednej z najwybitniejszych malarek polskich XIX wieku - Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. W dwóch salach radomskiego muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 współczesnych twórców: obrazy, rzeźby oraz projekt modowy.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Radom Michał Montowski Patryk Michalski KULTURA