Maria Wilgos: duet AbsoLutes gra muzykę historyczną po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 10:00
- Możemy wykazać kreatywność i jesteśmy tym zachwycone, tworzymy coś swojego, szukamy równowagi, złotego środka. Dbamy, by estetyka pozostała podobna, gramy przecież muzykę historyczną - mówiła gitarzystka Maria Wilgos z duetu AbsoLutes, który wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 28 maja. Transmisja na antenie oraz wideo na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek
Maria Wilgos i Klaudyna ŻołnierekFoto: Piotr Bałakier/materiały prasowe
  • Gośćmi "Poranka Dwójki" były Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek, gitarzystka i lutnistka tworzące duet AbsoLutes, który wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 28 maja.
  • Zespół prezentuje własne transkrypcje muzyki instrumentalnej na historycznych odmianach instrumentów.

Delikatniejsza gitara barokowa

Maria Wilgos w duecie gra na gitarze barokowej. - Przede wszystkim to instrument dużo bardziej delikatny od gitary współczesnej, bardziej perkusyjny, nie posiada strun basowych, ma więcej wyższych tonów. Jest również melodyczny i oba te jego oblicza zaprezentujemy - mówiła.

Trochę zapomniana lutnia

Klaudyna Żołnierek powiedziała, że lutnia z końcem XVIII wieku odeszła w zapomnienie. - Współczesne instrumenty powstały na podstawie rysunków i oryginałów zachowanych z czasów baroku. Lutnia była bardzo popularna w XVI i XVII wieku, dziś już niestety nie jest - podkreśliła.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Dodała, że niemal wszystkie utwory podczas "Miejscówki z Dwójką" zostały opracowane przez duet. - Zazwyczaj pierwotny jest tekst na jeden z naszych instrumentów, a stworzyłyśmy partię na ten drugi. Repertuaru jest dużo, ale na wykonania solowe - zaznaczyła.

W pięknych okolicznościach przyrody

Klaudyna Żołnierek powiedziała, że występ w ramach "Miejscówki z Dwójką" został nagrany w Dworku Modrzewiowym w Radziejowicach. - To piękne okoliczności przyrody, a wnętrze dworku jest raczej domowe niż koncertowe - przyznała.

Posłuchaj
09:51 2022_05_24 08_36_56_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Maria Wilgos: duet AbsoLutes gra muzykę historyczną po swojemu (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Maria Wilgos (gitarzystka duetu AbsoLutes), Klaudyna Żołnierek (lutnistka duetu AbsoLutes)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 8.35

moCzytaj także

NeoQuartet - elektryczny kwartet smyczkowy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 18:00
NeoQuartet to zespół, który pasjonuje się sztuką i muzyką współczesną. Uwielbiają tworzyć, grać koncerty, przekraczać granice i burzyć zastałe schematy. W sobotę 21 maja wystąpili w "Miejscówce z Dwójką", podczas której zaprezentowali unikatowy projekt muzyczny.
rozwiń zwiń