NeoQuartet - elektryczny kwartet smyczkowy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 18:00
NeoQuartet to zespół, który pasjonuje się sztuką i muzyką współczesną. Uwielbiają tworzyć, grać koncerty, przekraczać granice i burzyć zastałe schematy. W sobotę 21 maja wystąpili w "Miejscówce z Dwójką", podczas której zaprezentowali unikatowy projekt muzyczny.
NeoQuartet
NeoQuartetFoto: Polskie Radio

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Materiał prezentowany podczas sobotniego koncertu "Miejscówka z Dwójką" był kompilacją najnowszej autorskiej płyty NeoQuartet "String Theory" oraz kompozycji "Talos", napisanej przez ukraińskiego kompozytora Bohdana Sehina.

"String Theory" to projekt, w którym czwórka znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej, eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych.

Kompozycja "Talos" powstała w 2014 roku i jest dedykowana kwartetowi NeoQuartet. W wersji oryginalnej napisana jest na akustyczny kwartet smyczkowy. Trójmiejski zespół często jednak, za zgodą kompozytora, wykonuje ją z wykorzystaniem elektrycznych instrumentów smyczkowych. W kompozycji wyraźnie słychać echa wydarzeń z 2014 roku, w których Rosja bezprawnie zaanektowała Półwysep Krymski.

"Talos ma kilka znaczeń w mitologii greckiej: Talos jest bohaterem, brązowym olbrzymem, któremu Zeus kazał chronić Europę; Talos jest bogiem, według jednego opowiadania, ojcem Hefajstosa; Talos jest uczniem Dedala. Mitologia grecka jest dla mnie ważnym źródłem inspiracji, gdyż poszerza pole twórczej wyobraźni i poszukiwań" - opisywał kompozytor Bohdan Sehin.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

NeoQuartet to zespół, który pasjonuje się sztuką i muzyką współczesną. Niezwykle ceni sobie możliwość współpracy z artystami wszelkich dziedzin sztuki i wzajemną inspirację. Fascynuje ich tworzenie więzi z publicznością, dawanie szansy przenoszenia się w inne wymiary i łapania nowej perspektywy patrzenia na świat.

Niezwykła energetyczność, pełne zaangażowanie, swoboda wypowiedzi i tworzenie nowych ścieżek rozwoju to są cechy, które charakteryzują NeoQuartet.

NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie dwanaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni.

Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery, tworząc unikatowe zjawisko na światowej scenie muzyki nowej. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album "String Theory" wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku.


Wykonawcy:

NeoQuartet

 

Karolina Piątkowska-Nowicka – elektryczne skrzypce

Paweł Kapica – elektryczne skrzypce

Michał Markiewicz – elektryczna altówka

Krzysztof Pawłowski – elektryczna wiolonczela


***

Na transmisję "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (21.05).

Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką Dwójka
Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański z koncertem na altówkę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:45
- Będą mogli nas Państwo usłyszeć w koncercie, na który złoży się bardzo różnorodny repertuar takich kompozytorów, jak Jan Michał Wieczorek, Rebecca Clarke, Zygmunt Stojowski, Tadeusz Dixa oraz dwa światowe prawykonania - utwory specjalnie skomponowane na "Miejscówkę z Dwójką" przez polskich kompozytorów: Krzysztofa Falkowskiego i Tomasza Jakuba Opałki - zapowiadali Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański, którzy zagrali w Dwójce koncert w ramach naszego cyklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką" na dwa soprany i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:43
Dwie solistki - Anna Radziejewska (mezzosopran) i Justyna Reczeniedi (sopran) - oraz towarzyszący im pianista - Krzysztof Trzaskowski - wystąpili w "Miejscówce z Dwójką". Artyści w Pałacu Ojrzanów wykonali pieśni wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego.
rozwiń zwiń