Izabela Dłużyk na liście wpływowych kobiet BBC. "Nagrywanie głosów ptaków to moja pasja"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 10:00
- Zimą jest dużo ciszej, ale również można nagrywać głosy ptaków. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy postawić mikrofon. Są miejsca, w których ptaki się zbierają, większe ich stada można spotkać nad morzem. Mieszkam w Gdańsku, w ujściu Wisły pojawiają się stada kaczek, przylatują łabędzie w większych liczbach - mówiła w Dwójce Izabela Dłużyk, która znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC.
Dokumentalistka dźwiękowa Izabela Dłużyk mówiła w audycji o swej pasji nagrywania głosów ptaków
Dokumentalistka dźwiękowa Izabela Dłużyk mówiła w audycji o swej pasji nagrywania głosów ptakówFoto: shutterstock/TAUFIK ARDIANSYAH
  • Izabela Dłużyk to dokumentalistka dźwiękowa, która znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC.
  • W tym rankingu znajdziemy także Michelle Obamę czy Amal Clooney.

Izabela Dłużyk - najważniejsza jest inspiracja

Izabela Dłużyk mówiła o swej reakcji na tę informację. - To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, choć nie zaskoczenie. Wcześniej BBC skontaktowało się ze mną z pytaniem, czy przyjmę nominację na tę listę. Najbardziej ucieszyłam się z tego, że zadecydowano, że to, co robię, może być dla innych osób inspiracją. To jest najważniejsze w tym wyróżnieniu - podkreśliła rozmówczyni Pawła Siwka.

Uwaga na dźwięki i odgłosy przyrody

Dodała, że od wczesnego dzieciństwa zwracała szczególną uwagę na dźwięki i odgłosy przyrody. - Jako osoba niewidoma, gdy miałam 10-11 lat, na poważnie zainteresowałam się głosami ptaków, zaczęłam się ich uczyć. Ta pasja jest ze mną do dzisiaj. Obecnie korzystam z profesjonalnych mikrofonów, mam jeden paraboliczny, które zbiera dźwięki i kumuluje w centralnym punkcie. Rejestruję nim spontaniczne nagrania podczas spaceru, radzi sobie bardzo dobrze z przeciętnymi ptasimi głosami. Drugi, specjalny, pejzażowy, mikrofon zostawiam w konkretnym miejscu na statywie, nawet na dwie doby - opisywała.

Zimą większe stada ptaków można spotkać nad morzem

- Zimą jest dużo ciszej, ale również można nagrywać głosy ptaków. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy postawić mikrofon. Są miejsca, w których ptaki się zbierają, większe ich stada można spotkać nad morzem. Mieszkam w Gdańsku, w ujściu Wisły pojawiają się stada kaczek, przylatują łabędzie w większych liczbach - mówiła Izabela Dłużyk.

Posłuchaj
16:18 2023_12_07 09_31_27_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Dokumentalistka dźwiękowa Izabela Dłużyk: nagrywanie głosów ptaków to moja pasja (Poranek Dwójki)

 

Wprowadza słuchaczy w świat dźwięków przyrody

Staram się szukać efektów dźwiękowych, które skłaniają do myślenia, do zasłuchania. Tak, żeby to było coś, co skłoni nas do przejścia wewnątrz siebie - tak o swojej pasji mówi Izabela Dłużyk. Dokumentalistka dźwiękowa jest niewidoma od urodzenia, od 12. roku życia rejestruje dźwięki, dociera do najdalszych zakątków świata i wprowadza słuchaczy w świat dźwięków przyrody. Potrafi rozpoznawać gatunki ptaków, zwierząt, owadów jedynie na podstawie usłyszanych odgłosów.

Czytaj też:

Izabela Dłużyk na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC

Jej dorobek i wkład w poznawanie świata przyrody został zauważony przez BBC, które doceniło Izabelę w kategorii "Nauka, zdrowie i technologia" za niezwykłą pasję, której jest bardzo oddana. Izabela Dłużyk znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC. W tym rankingu znajdziemy także Michelle Obamę czy Amal Clooney. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Izabela Dłużyk (dokumentalistka dźwiękowa)

Data emisji: 7.12.2023

Godzina emisji: 8.30

mo