Polskie Radio
Section05
przyrodnik

Czosnek niedźwiedzi celebrytą wśród chwastów. Jak zbierać dzikie rośliny?

Pierwsze dni wiosny to najlepszy czas dla fanów dzikich roślin. Natura budzi się do życia, a wraz z nią wracają dzikie nowalijki. Warto nauczyć się dobrze je rozpoznawać i cieszyć się smakiem: czosnku niedźwiedziego, pędów chmielu, pokrzywy, czy nawet igiełek modrzewia, kwiatostanów klonu czy kwiatów forsycji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński rośliny przyroda przyrodnik natura zdrowie STYL ŻYCIA Katarzyna Banaś chwasty

Izabela Dłużyk na liście wpływowych kobiet BBC. "Nagrywanie głosów ptaków to moja pasja"

- Zimą jest dużo ciszej, ale również można nagrywać głosy ptaków. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy postawić mikrofon. Są miejsca, w których ptaki się zbierają, większe ich stada można spotkać nad morzem. Mieszkam w Gdańsku, w ujściu Wisły pojawiają się stada kaczek, przylatują łabędzie w większych liczbach - mówiła w Dwójce Izabela Dłużyk, która znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek przyroda przyrodnik mikrofon odgłosy zwierząt ptaki

Jakie odgłosy wydają jelenie, łosie i daniele? Przyrodnik o porykiwaniach leśnych zwierząt

Tegoroczna jesień wyjątkowo sprzyja wypadom do lasu, dlatego warto dowiedzieć się, co oznaczają charakterystyczne odgłosy zwierząt. Czy może zdarzyć się, że pomylimy te wydawane przez jelenie i niedźwiedzie? Jak brzmią porykiwania takich zwierząt jak łosie i daniele? Wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia przyrodnik - Magdalena Stępińska.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka jeleń łoś przyroda Magdalena Stępińska daniel przyrodnik rykowisko bekowisko bukowisko odgłosy zwierząt