Koniec czerwca i początek lipca to czas, gdy miłośnicy poezji gromadzą się w Krakowie na Festiwalu Miłosza. Hasłem tegorocznej odsłony jest "TO", czyli tytuł jednego z najbardziej przejmujących wierszy noblisty. Ten utwór będzie również tematem jednej z festiwalowych dyskusji, którą poprowadzi szefowa Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza Joanna Zach, a udział w niej wezmą m.in. Piotr Florczyk i Radosław Wiśniewski.
- To nie będzie łatwa rozmowa, bo ten wiersz jest dość dojmującym wyznaniem poety w wieku senioralnym, który przyznaje się sam przed sobą, jak bezradna była jego poezja wobec potwornego zła - mówił Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.
Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>
Zagraniczni goście na Festiwalu Miłosza
W ramach festiwalu w tym roku będziemy gościć wybitną performerkę słowa mówionego Joelle Taylor, laureatkę T.S. Eliot Prize i Polari Book Prize, a także czarnogórskiego poetę Vladimira Đurišicia. Z festiwalową publicznością spotka się Harry Josephine Giles, której tom "Tonguit" znalazł się na krótkiej liście nominowanych do Edwin Morgan Poetry Award oraz Felix Dennis Prize for Best First Collection, czy Penny Boxall, stypendystka Międzynarodowego Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Czytaj też:
Na festiwalu pojawi się również uhonorowany ukraińską nagrodą LitAkcent poeta Myrosław Łajuk, który zaprezentuje publiczności książkę "Bachmut" zawierającą reportaże z frontu w Ukrainie, Amerykanin Wayne Miller, laureat wielu nagród i stypendiów, oraz tłumacz Wiktor Melnyk, autor pierwszego przekładu dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian" na język ukraiński. Łotewska poetka i artystka wizualna Jelena Głazowa opowie o swoim wznowionym tomie "Weź swą gębę w garść, lesie" i zaprosi czytelników na pokaz audiowizualny.
Nagroda im. Szymborskiej i poezja dla najmłodszych
Jednym z ciekawszych punktów programu będzie wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, przyznawanej co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym, a co dwa lata - za książkę tłumaczoną z języka obcego. Wręczenie nagrody odbędzie się już drugiego dnia festiwalu. - Dzięki temu będziemy mogli spotkać się z laureatką w trakcie trwania wydarzenia. Ale będziemy też spotykać się z laureatami i laureatkami z lat ubiegłych - podkreślił kurator Festiwalu Miłosza.
Nie zabraknie uwielbianego przez publiczność wydarzenia Republica Poetica, podczas którego goście festiwalu czytają wiersze w kilku różnych językach, a także tradycyjnych rozmów o poezji, w tym o twórczości Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, a także Krystyny Miłobędzkiej, którą pożegnaliśmy w tym roku.
Wydarzenia dla najmłodszych
Festiwal Miłosza nie zapomina też o najmłodszych czytelników poezji. Wśród atrakcji znajdziemy warsztaty poetyckie dla dzieci i młodzieży, spektakl "Dramat w trzech aktach poetyckich", koncerty i pokazy audiowizualne. - W programie festiwalu znalazł się również konkurs poetycki dla dzieci i młodzieży, organizowany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - opowiadała Maria Świątkowska, menadżerka wydarzenia.
Wydarzenia w ramach Festiwalu Miłosza są bezpłatne, jednak obowiązują wejściówki. Program imprezy jest dostępny na stronie www.miloszfestival.pl.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Małgorzata Nieciecka-Mac
Goście: Maria Świątkowska (managerka Festiwalu Miłosza), Szymon Kloska (kurator Festiwalu Miłosza)
Data emisji: 27.05.2025
Godzina emisji: 8.30
am/k/pg