Polskie Radio
Section05

Małgorzata Nieciecka- Mac

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel muzeum SZTUKA KULTURA Hanna Wróblewska Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska Kraków Warszawa Dwójka Jarosław Trybuś

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Dwójka KULTURA SZTUKA Wawel Zamek Królewski wystawa rzeźba

Zbrodnia katyńska. Pozostały listy pełne tęsknoty i oczekiwania na powrót do domu

- Więźniowie mogli wysyłać korespondencję do rodzin, wręcz byli do tego zachęcani. NKWD oczywiście sczytywało wcześniej te listy, zbierało dane operacyjne i adresy rodzin. Później perfidnie te dane wykorzystało. W środku mordu katyńskiego, 13 kwietnia 1940 r. doszło do jednej z największych deportacji Polaków w głąb ZSRR, która w większości objęła bliskich tych, którzy byli wtedy mordowani - mówił w Dwójce Sebastian Karwat z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Dwójka Muzeum Katyńskie

Teatr Narodowy: ostatnie przygotowania do premiery "Hamleta" w reż. Jana Englerta

- Nie da się Hamleta zagrać tylko emocjami, tylko relacjami. Kłopot z Szekspirem polega na tym, że on operuje olbrzymimi emocjami, napięciami, ale kontrolowanymi całkowicie przez głowę - mówi przed premierą "Hamleta" jego reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert. Spektakl tym ważniejszy w jego dorobku, że to właśnie nim Englert żegna się ze swoją funkcją. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert William Szekspir Teatr Narodowy w Warszawie Dwójka dramat KULTURA TEATR

Przydrożne kapliczki i krzyże, czyli niewidzialne pomniki końca pańszczyzny

Zniesienie pańszczyzny to jeden z najważniejszych momentów w historii polskiej wsi. Jak o nim pamiętamy? Gdzie można odnaleźć ślady tej pamięci? A może niektóre z nich zatarły się w krajobrazie lub zostały celowo zapomniane? Na te pytania próbują odpowiedzieć twórcy dwutomowej publikacji, poświęconej pomnikom zniesienia pańszczyzny – "(NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI".
Zobacz więcej na temat:  pomniki Dwójka chłopi antropologia

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Czartoryska Puławy dzieła sztuki Dwójka KULTURA

Jacek Cygan i podróż przez Włochy śladami Goethego

Johann Wolfgang Goethe w 1786 roku wyruszył w podróż po Włoszech. W ciągu dwóch lat zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje wrażenia opisał w relacji zatytułowanej "Podróż włoska". Śladami niemieckiego poety przez dwadzieścia lat podążał autor tekstów piosenek, poeta i prozaik Jacek Cygan. Swoje wrażenia opisał w książce "Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii".
Zobacz więcej na temat:  Johann Wolfgang von Goethe Johann Wolfgang Goethe Włochy Jacek Cygan KULTURA Dwójka Zobacz także literatura KSIĄŻKA