Polskie Radio
Section05

Małgorzata Nieciecka- Mac

Szekspir pod chmurką. Letnie wieczory w Wilanowie

"Sen nocy letniej" i "Wieczór Trzech Króli" – dwa szekspirowskie hity, które przez całe lato można oglądać w Wilanowie. Wszystko za sprawą inicjatywy "Szekspir w parku" – plenerowego teatru w lekkiej formule. Spektakle grane są na świeżym powietrzu, codziennie o 19:30, od początku lipca do pierwszych dni sierpnia. Za projektem stoi kanadyjski reżyser John Weisgerber, który udowadnia, że klasyka nie musi być na sztywno i pod dachem. Trzeba tylko trzymać kciuki za pogodę.
Zobacz więcej na temat:  William Szekspir Wilanów Dwójka tamara arciuch John Weisgerber

Krzysztof Pastor: pożary w Australii pchnęły mnie, by zrobić "Prometeusza"

- Ogień z mitu prometejskiego zawiera w sobie pewien paradoks. Jest jednocześnie symbolem postępu oraz zagłady i zniszczenia. Pomysł pracy nad tym baletem narodził się u mnie, gdy byłem w Australii, gdzie akurat wtedy szalały ogromne pożary, które były nie do zatrzymania - mówił w Dwójce o spektaklu "Prometeusz" Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Pastor Dwójka Teatr Wielki - Opera Narodowa balet Polski Balet Narodowy KULTURA

W rocznicę śmierci Jana III Sobieskiego. "Był postacią tragiczną"

17 czerwca minęło 329 lat od śmierci króla, który nazywany był "Lwem Lechistanu" i "ostatnim rycerzem na polskim tronie". - Jan III Sobieski był wszechstronnie wykształcony, obyty w świecie, wybitnie uzdolniony na różnych polach, nie tylko wojny. Umierając musiał mieć poczucie strasznej klęski, że za jego życia wszystko obróciło się w popiół - mówił w Dwójce Richard John Butterwick-Pawlikowski, brytyjski badacz dziejów Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan III Sobieski Wilanów Dwójka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Muzeum Historii Polski Richard John Butterwick-Pawlikowski Anna Ziemlewska

Od wizji księcia do UNESCO. Opowieść o Parku Mużakowskim

- Początek Parku Mużakowskiego łączy się ściśle z jego twórcą, czyli księciem Pücklerem. Przed księciem tego parku tam nie było, była jedynie aleja lipowa przed pałacem. Dopiero gdy książę Pückler odziedziczył Mużaków po swoim ojcu w 1811 roku, najpierw udał się do Anglii, gdzie zobaczył piękne parki krajobrazowe w stylu angielskim. I wtedy pojawił się pomysł na stworzenie parku na jego ziemiach. Ale trochę parku do potęgi, bo on ma powierzchnię 700 hektarów - mówiła w Dwójce Sylwia Bielicka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Park Mużakowski UNESCO Dwójka park krajobrazowy KULTURA

Jedyny taki port na morzu world music. Ethno Port

Festiwal Ethno Port jest symbolem muzycznego spotkania kultur – przyciąga muzyków i publiczność z całego świata. Przez osiemnaście lat festiwal zdobył uznanie artystek i artystów, stając się istotnym punktem na muzycznej mapie Europy i największym świętem muzyki etnicznej w Poznaniu. To cztery czerwcowe, festiwalowe dni pełne koncertów, potańcówek, warsztatów, spotkań, które wyzwalają i radosną energię, i refleksję.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Mariana Kril

Muminki kończą 80 lat. Ich związki z Polską trwają niewiele krócej

- Książki Tove Jansson dość szybko trafiły do Polski. "Dolina Muminków" ukazała się już w 1964 roku, choć według kolejności był to numer trzy w serii. Tove miała szczęście do tłumaczek. Zarówno Irena Szuch-Wyszomirska, która przełożyła 4 książki, jak i Teresa Chłapowska tłumaczyły z oryginałów szwedzkich i do dzisiaj te książki dobrze się czyta - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektorka Muzeum Kinematografii w Łodzi i kuratorka wystawy "Muminki: drzwi są zawsze otwarte".
Zobacz więcej na temat:  Muminki wystawa Łódź Tove Jansson Muzeum Kinematografii w Łodzi Dwójka Justyna Czechowska KULTURA

14. Festiwal Miłosza - święto poezji w Krakowie

Rozmowy z Małgorzatą Lebdą, Harry Josephine Giles, Joelle Taylor, Jeleną Głazową czy Krzysztofem Czyżewskim – to tylko kilka atrakcji, które czekają na tegorocznym Festiwalu Miłosza! Podczas wydarzenia, które potrwa od 29 czerwca do 6 lipca, czytelnicy spotkają się z blisko osiemdziesięcioma twórcami. Tegoroczny program pełen jest różnorodnych poetyckich inicjatyw, a na wielbicieli poezji czekają debaty, czytania poezji, koncerty, pokazy audiowizualne i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  poezja Festiwal Miłosza KULTURA Dwójka literatura

"Świerszczyk" – legendarny magazyn dla dzieci ma już 80 lat

Pismo dla dzieci "Świerszczyk" ma 80 lat. Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku, w już wyzwolonej, powojennej Łodzi. Od tego dnia przez dekady z tym legendarnym czasopismem dziecięcym związało się wielu wybitnych twórców literatury, a także grafików i ilustratorów. Jak "Świerszczyk" wygląda dziś, osiemdziesiąt lat później?
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szelburg-Zarembina Wanda Chotomska Stanisław Grochowiak Czesław Janczarski Ludwik Jerzy Kern Maria Kownacka Joanna Kulmowa Danuta Wawiłow Grzegorz Kasdepke Jan Marcin Szancer KULTURA czasopismo

Krzysztof Gierat po raz ostatni w roli dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Wielkimi krokami zbliża się Krakowski Festiwal Filmowy. Jubileuszowa, 65. odsłona festiwalu będzie wyjątkową okazją do celebrowania kina, a także do pięknych podsumowań i wzruszających pożegnań. Kończy się bowiem epoka, gdy wydarzeniu dyrektorował Krzysztof Gierat, który po 25 latach rezygnuje z funkcji.
Zobacz więcej na temat:  Krakowski Festiwal Filmowy Krzysztof Gierat Dwójka Kraków KULTURA FILM

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel muzeum SZTUKA KULTURA Hanna Wróblewska Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska Kraków Warszawa Dwójka Jarosław Trybuś