Ferency jako Duduś wpada w paranoję

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 15:00
– Poprosiłem autora sztuki, by trochę przerobił główną rolę, na nieco starszego aktora. W podzięce zmasakrowałem ten tekst – przyznał w Dwójce Adam Ferency, opowiadając o tragiczno-komicznym spektaklu "Komedia".
Audio
  • Rozmowa z Adamem Ferencym i Miłogostem Reczkiem o "Komedii"
  • Cezary Zych o najnowszej edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque
Klara Bielawka, Adam Ferency i Sławomir Grzymkowski w Komedii
Klara Bielawka, Adam Ferency i Sławomir Grzymkowski w "Komedii" Foto: Tomasz Słupski/teatrochoty.pl

Adam Ferency debiutował jako reżyser blisko dwadzieścia lat temu. Od tej pory zrealizował m.in. sztukę "Hollywood, Hollywood" Davida Mameta w Teatrze Współczesnym w Warszawie, "Szach mat" Vittorio Franceschiego w stołecznym Teatrze Dramatycznym i "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w Teatrze Gombrowicza w Gdyni. Tym razem sięgnął po tekst Miłogosta Reczka, prezentowany w 2012 roku na antenie Teatru Polskiego Radia.
"Komedia” opowiada o pewnym świeżo upieczonym rozwodniku, który właśnie wprowadził się do wynajętego małego mieszkania. Duduś kończy sześćdziesiąt lat i w urodzinowy wieczór puka do sąsiadów z góry, by pożyczyć korkociąg. Kilkanaście sekund, które dzielą mężczyznę od przekroczenia progu mieszkania Marianny i Bruna, to ostatnie chwile jego - i tak już zachwianej rozstaniem z żoną - psychicznej równowagi…
– Poprosiłem autora sztuki, by trochę przerobił rolę, na nieco starszego aktora. W podzięce zmasakrowałem ten tekst – opowiadał w "Poranku Dwójki" Adam Ferency, żartobliwie komentując swoje reżyserskie ingerencje w sztukę.
Obok Adama Ferencego, wcielającego się w postać Dudusia, zagrają: Klara Bielawka - w roli Marianny - i Sławoimir Grzymkowski jako Bruno. Premiera "Komedii” odbędzie się w najbliższą środę, 13 lutego, w Studiu Teatralnym Koło.

W naszej porannej audycji opowiadaliśmy również o kolejnej edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque. Cykl koncertów – nie tylko w Warszawie, ale i Pruszkowie i w Łochowie – odbędzie się w dniach 15-24 lutego. O wydarzeniu mówił Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu.

Audycję prowadziła Izabela Żukowska.
11 lutego (poniedziałek)

Czytaj także

Cage bez anarchii słowa

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 15:00
- W swoich krótkich fragmentach poetyckich zaprzecza temu, co o nim się powszechnie mówi: losowemu podejściu do słowa - opowiadał w Dwójce o twórczości Cage'a Pior Sommer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr Polskiego Radia to jest coś, co się robi z miłości"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 17:00
- Moim najambitniejszym zadaniem radiowym było zagranie słodkiego mleka, które się zsiada - mówił w Dwójce Krzysztof Kowalewski, który wspólnie z Dorotą Landowską i Adamem Ferencym opowiedział o specyfice budowania roli tylko za pomocą głosu.
rozwiń zwiń