Zbliża się Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który rozpoczyna się 11 października. Naszym gościem był Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu.
Audio
  • Stefan Laudyn mówił o o 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Poranek Dwójki)
  • Relacja Moniki Pilch ze spotkania poświęconego promocji książki "Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne" Janiny Januszewskiej-Skreiberg (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Still Life Umberto Pasoliniego
Kadr z filmu "Still Life" Umberto PasoliniegoFoto: materiały prasowe/ WFF

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy wszedł w 2009 r. do grona najważniejszych na świecie wydarzeń związanych z filmem. Znalazł się wtedy pośród 14 akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych imprez obok takich festiwali jak Cannes, Wenecja, Berlin, Karlowe Wary, Moskwa, Tokio, czy Montreal. WFF będzie trwał od 11 do 20 października. W programie znajdzie się 207 filmów z 57 krajów. Filmem otwarcia będzie "Zatrzymane życie" ("Still Life") Umberto Pasoliniego, obraz obsypany nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na temat festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem Stefanem Laudynem.

W audycji posłuchaliśmy również relacji Moniki Pilch ze spotkania poświęconego promocji książki "Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne" Janiny Januszewskiej-Skreiberg. Publikacja ukazuje szereg powiązań kulturowych Polski i Norwegii dotyczących teatru, filmu, literatury, sztuk plastycznych, muzyki, a także alpinistyki i narciarstwa.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" tym razem do wygrania nowy album firmy Deutsche Gramophone - Poematy symfoniczne Richarda Straussa w nagraniu orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Piosenki zarekomenduje słuchaczom Paulina Holtz.

Audycję przygotował Marcin Pesta.

8 października (wtorek)

Czytaj także

Po Gdyni chce się żyć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 18:25
Zakończył się Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Najczęściej po festiwalach można usłyszeć głosy, że czegoś brakowało, coś było nie tak jak trzeba. Tymczasem tegoroczna edycja imprezy zbiera same pochlebne recenzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze magnetowidy sprowadził do Polski "Krwawy Maciek"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 23:00
Miało to miejsce pod koniec lat 70. To był dopiero początek ewolucji. Kilka lat później obywatele PRL spotykali się już całymi rodzinami, by wspólnie oglądać "filmy instruktażowe", a za najwybitniejszego aktora uznawali Arnolda Schwarzeneggera.
rozwiń zwiń