X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
Audio
  • Z ks. prof. Michałem Hellerem i z Piotrem Majorczykiem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Świat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną  i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu Bóg Ojciec Stanisława Wyspiańskiego
Świat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu "Bóg Ojciec" Stanisława WyspiańskiegoFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0

– Lubię wizję Boga, który istnieje nie w czasie, ale poza nim. W przestrzeni, która obejmuje całą historię ludzkości: dla Boga i stworzenie świata, i nasza modlitwa są w tej samej chwili. W takiej wizji On ma zupełnie inne możliwości działania, niż nam się wydaje – mówił ks. prof. Michał Heller.
Taka wizja pozwala na odejście od naiwnego, zdaniem ks. Hellera, obrazu Boga ingerującego  nieustannie, pod wpływem ludzkich próśb, w świat. – To nie jest tak, że my mówimy, a Pan Bóg słucha. To jest znacznie bardziej wyrafinowane. I to jest to, co nazywamy tajemnicą.
Czy można pogodzić naukowe i religijnie metody poznania? W jakiego Boga wierzą naukowcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller (teolog, profesor nauk filozoficznych, laureat m.in. Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią), Piotr Majorczyk (z wydawnictwa Copernicus Center Press, działającego pod auspicjami Centrum Kopernika, ufundowanego przez ks. M. Hellera)

Data emisji: 15.11

Godzina emisji: 16.00

jp, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:05
– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
rozwiń zwiń