Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
Audio
  • Z ks. prof. Michałem Hellerem i z Piotrem Majorczykiem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Świat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną  i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu Bóg Ojciec Stanisława Wyspiańskiego
Świat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu "Bóg Ojciec" Stanisława WyspiańskiegoFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0

– Lubię wizję Boga, który istnieje nie w czasie, ale poza nim. W przestrzeni, która obejmuje całą historię ludzkości: dla Boga i stworzenie świata, i nasza modlitwa są w tej samej chwili. W takiej wizji On ma zupełnie inne możliwości działania, niż nam się wydaje – mówił ks. prof. Michał Heller.
Taka wizja pozwala na odejście od naiwnego, zdaniem ks. Hellera, obrazu Boga ingerującego  nieustannie, pod wpływem ludzkich próśb, w świat. – To nie jest tak, że my mówimy, a Pan Bóg słucha. To jest znacznie bardziej wyrafinowane. I to jest to, co nazywamy tajemnicą.
Czy można pogodzić naukowe i religijnie metody poznania? W jakiego Boga wierzą naukowcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller (teolog, profesor nauk filozoficznych, laureat m.in. Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią), Piotr Majorczyk (z wydawnictwa Copernicus Center Press, działającego pod auspicjami Centrum Kopernika, ufundowanego przez ks. M. Hellera)

Data emisji: 15.11

Godzina emisji: 16.00

jp, pg

Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:05
– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
rozwiń zwiń